De Steenbrugse bosjes, de Assebroekse Meersen en het Beverhoutsveld vormen één grote brok topnatuur ten oosten van Brugge. Je geniet er van eindeloze vergezichten en fraaie erfgoedparels.
In 1653 werd een eerste keer het idee geopperd een bevaarbaar kanaal te graven van de Leie naar het pas gerealiseerde Kanaal Gent – Brugge, dwars door Midden-West-Vlaanderen. Met de aanleg van de haven van Zeebrugge werden die plannen weer vanonder het stof gehaald. “Er bestaat geen één bevaarbaar water in geheel dit deel, het uitgestrekste en het middenste onzer provincie“, aldus de Brugse Kamer van Koophandel. Aan de vooravond van WO I was de aanleg ervan zelfs heel concreet. Het nieuwe kanaal zou eindigen waar nu de Rivierbeek (1) uitmondt, nabij de parking. Het is er nooit van gekomen.
70 -> 69 -> 33 Acrobatische eekhoorn
We gaan links over de Moerbruggebrug. In de Kattestraat slaan we meteen linksaf via een parking naar het jaagpad langs het Kanaal Gent-Brugge. Wat verderop zien we op de andere oever een grote manschappenbunker uit de Tweede Wereldoorlog. Op het kanaal bouwden arbeiders boten om die moesten dienen voor de aanval op Engeland. De arbeiders konden in de bunker schuilen bij een bombardement.
Via de KMO-zone Lievestede komen we in de Legeweg, die we een hele tijd volgen. Ter hoogte van bushalte Scheepswerven gaan we rechtsaf op een half verhard pad dat ons tot in de Steenbrugse bosjes (2) brengt. Een acrobatische rode eekhoorn springt van tak naar tak. Het is het seizoen van de eksters en de mezen. De stilte hangt er tussen de groepjes bomen.
33 -> 34 -> 35 -> 36 Vleermuisverblijf
Een prachtig kronkelend pad loodst ons tussen de weiden. Het is volop knotseizoen van de wilgen, voor de sapstroom weer op gang komt. Op de velden ligt rijp. Bij regenweer kan het hier behoorlijk drassig zijn. Vandaag is de grond keihard bevroren… en dat geldt ook voor onze tenen.
De Assebroekse Meersen vormen een verzameling laaggelegen hooilanden. Een bunker uit de Tweede Wereldoorlog is ingericht als uitkijkpunt (3) over het gebied. We zien een troep ganzen landen in een weide. Eenden en waterhoentjes dobberen rustig rond in de sloten. Binnen in de bunker houden vleermuizen hun winterslaap.

36 -> 65 -> 66 -> 67 Potje ijs
De kaarsrechte eikendreven van het Beverhoutsveld (4) sluiten perfect aan op de Assebroekse Meersen. Dit ‘veld’ was tot diep in de 19de eeuw woeste grond. Omwonenden konden er vrij hun vee laten grazen. Ze waren als het ware medeaandeelhouder van dit gebied. Rond 1850 begon de ontginning en werden de dreven aangelegd. In die periode speelden de omwonenden de vrije beschikking over het land kwijt.
De automaat van Evelyne’s Zuivelhoeve bevat potjes ijs, ideaal als tussendoortje. Tip: Honderd meter verder op de wandeling is er een picknickbank naast de Beverhoutskapel. De kapel staat op een kruising van gemeentegrenzen.
67 -> 68 -> 69 -> 70Zoete wraak
In een bocht van de Ravenbosstraat staat het omwalde Blauw Kasteel (5). Het werd begin 21ste eeuw prachtig gerestaureerd, waarbij ook de omwalling en de tuin weer werden aangelegd. Hier woonde volgens de legende eind 12de eeuw de Dame van Beveren. Ze was wees van rijke ouders. Haar familie maakte haar onvruchtbaar zodat ze zelf haar fortuin konden opstrijken bij haar overlijden. Ze kwam het te weten en schonk in haar testament haar 483 hectare grond aan de omwonenden, wat meteen het ontstaan van de gemene gronden van het Beverhoutsveld zou verklaren.
We houden rechtdoor aan in de Lettenburgstraat en komen zo in het centrum van Moerbrugge. Via een doorsteek in de Valentin Hennemanstraat, genoemd naar de 19de-eeuwse schilder, ijsbeeldhouwer en uitvinder, bereiken we weer het Kanaal Gent-Brugge.
Praktisch
Afstand: 12,2 kilometer
Gratis parking Warandeputten, Westdijk z/n, Moerbrugge (Oostkamp)
Openbaar vervoer: Station Oostkamp op wandelafstand
Wandelnetwerk Velden en Meersen
Niet geschikt voor rolstoel en kinderwagen
Horecatip: Tom Dooley
Volkscafé tegenover de kerk van Moerbrugge. Ideaal om uit te blazen na de wandeling met een pintje of een koffie. Pool en darts voor de liefhebbers. Terras in de zomer. Open op vrijdag vanaf 18 uur en op zaterdag en zondag vanaf 10 uur. Legeweg 4, Moerbrugge (Oostkamp)