Krak van Harelbeke: “Judotrainer zijn, is een passie. Het voelt niet aan als werken”

Donaat Vandeburie met zijn kampioenen. Achteraan Lothar Plets, Giada Houthoofd, Ghèron Lecompte, Fran Naessens, Daan Coene. Vooraan Japser Coene, Vic Grymonprez, Marcus Van Wonterghem en Sem Tack. © foto LOO
Peter Van Herzeele

Donaat Vandeburie is hoofdtrainer bij judoclub Yama Arashi. Mede door zijn toedoen heeft de groep 170 leden en zijn bronzen, zilveren en gouden medailles nooit ver weg. “Ik wil de club graag op een zo’n hoog mogelijk niveau brengen”, zegt Donaat. Hij ijvert er ook voor de vriendschap tussen de judoka’s en ouders sterker te maken.

Donaat Vandeburie had zijn nominatie niet zien aankomen. “Dat was totaal onverwacht. Ik was vereerd. Appreciatie voor al het werk dat wordt gedaan is altijd leuk. Maar ook naast de mat en thuis moet er veel gebeuren om een grote club te runnen. Dit wordt door velen vanzelfsprekend gevonden, maar is niet altijd zo.”

“De nominatie die van buitenaf kwam, was dus wel leuk en ik was er wel trots op. Deze titel ook effectief winnen, is een nog grotere verrassing en eer“, glundert de Krak van Harelbeke.

Trainersdiploma

Donaat werd als achtjarige lid van judoclub Kawaishi Ingelmunster. “Mijn ouders zaten in het bestuur. Zelf werkte ik ook mee aan de organisatie van allerlei activiteiten voor de club. Toen ik 17 was stimuleerde mijn moeder mij om de trainerscursussen te volgen. In combinatie met mijn bachelor Lichamelijke Opvoeding gaf ik er op mijn twintigste jeugdtrainingen en had ik op mijn 24ste al het hoogste trainersdiploma op zak”, gaat Donaat verder.

Na 27 jaar staat Donaat nog altijd op de wedstrijdmat. Vroeger elke week, nu één of twee keer per jaar. Sinds 2005 is Donaat als opvolger van stichter Marnik Bulckaert, trainer en later hoofdtrainer van Yama Arashi. Samen met de hulp van vijf vaste trainers en twee hulptrainers is de groep uitgegroeid tot 170 leden en zijn vele bronzen, zilveren en gouden medailles nooit ver weg. Ook internationale medailles zijn niet meer zo uitzonderlijk in Bavikhove.

Naast zijn fulltime job in het onderwijs is hoofdtrainer zijn van Yama Arashi voor Donaat ook een voltijdse job. “Het is een uit de hand gelopen passie, het voelt niet aan als werken”, zegt Donaat. “Ondanks de talrijke deelnames aan competities met onze club willen we zeker ook benadrukken dat naast het competitieve ook het recreatieve aspect binnen onze club behouden blijft. Je moet vooralsnog plezier beleven aan de sport. Iedereen is daarom ook welkom om lid te worden.”

“Er is een sterke generatie van beloftevolle jonge judoka’s op komst in Bavikhove, dus er wachten nog mooie tijden voor de club. We moeten ons steeds professioneler organiseren maar doen dat stap per stap. Ieder jaar gaan we een trapje hoger met de club, zowel op gebied van trainers, helpers, leden als deelnemers aan nationale en internationale competities.”

Vriendenkring

“De club ijvert er ook voor de vriendschap tussen de judoka’s en ouders sterker te maken. Het is één grote familiale vriendenkring geworden. We moeten elkaar vinden op en naast de mat.”

Behalve twee à drie trainingen per week geven, probeert Donaat zelf ook een judotraining mee te doen, één keer te lopen en eenmaal te fitnessen. “Maar dit lukt niet altijd: mijn vrouw en kinderen zien mij ook nog graag eens thuis”, lacht hij.

PRIVE

Donaat Vandeburie (35) is tien jaar getrouwd met Eline Foré. Hij is papa van Arno (5) en Caro (3). Hij is opgegroeid in Hulste en woont in de Boomgaardstraat in Izegem.

LOOPBAAN

Donaat studeerde af als regent LO-biologie. Hij werkt in de middelbare school het Instituut Heilige Kindsheid in Ardooie als opvoeder en secretariaatsmedewerker en als verantwoordelijke voor de website en is er ook aanspreekpunt.

VRIJE TIJD

Donaat spendeert zijn vrije tijd uiteraard met zijn familie. Hij houdt ook van lopen, fitnessen en judo. Veel van zijn vrije tijd gaat naar judoclub Yama Arashi waar hij hoofdtrainer is.

“Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien”

Met de club droom je van een nieuwe, grote dojo. Waarom?

“Onze huidige locatie is te klein aan het worden, plus de infrastructuur is niet meer optimaal: denk maar aan verwarming alleen al. Hopelijk krijgen we met de hulp van de stad een mooie ruimte in het nieuwe voorziene sportcomplex in Bavikhove. We zijn immers na het voetbal de tweede grootste sportorganisatie.”

Momenteel heb je een vijfde dan. Wat is de volgende stap?

Naast de competitie liet ik ook de DAN-graden niet rusten. Samen met mijn broer Renaud behaalde ik op mijn 27ste de 4de DAN en op mijn 32ste de 5de DAN. Dat is momenteel de hoogste DAN die een judoka zelf in de hand heeft. Vanaf de 5de DAN moet je minstens 10 jaar wachten en verwacht de federatie ook inzet voor hun federatie op regionaal en nationaal gebied alvorens je uit te nodigen voor de 6de DAN.”

Wat zou je uitsmijter kunnen zijn?

“Goh … moeilijke vraag. Zelf hoop ik dat we met de club meer zwarte gordels kunnen behalen. We hebben het talent al in huis. Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien.”

Lees de verhalen van alle Kraks van West-Vlaanderen op www.kw.be/krak2019.

BIO

Donaat Vandeburie

PRIVE

Donaat Vandeburie (35) is tien jaar getrouwd met Eline Foré. Hij is papa van Arno (5) en Caro (3). Hij is opgegroeid in Hulste en woont in de Boomgaardstraat in Izegem.

LOOPBAAN

Donaat studeerde af als regent LO-biologie. Hij werkt in de middelbare school het Instituut Heilige Kindsheid in Ardooie als opvoeder en secretariaatsmedewerker en als verantwoordelijke voor de website en is er ook aanspreekpunt.

VRIJE TIJD

Donaat spendeert zijn vrije tijd uiteraard met zijn familie. Hij houdt ook van lopen, fitnessen en judo. Veel van zijn vrije tijd gaat naar judoclub Yama Arashi waar hij hoofdtrainer is.

“Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien”

Met de club droom je van een nieuwe, grote dojo. Waarom?

“Onze huidige locatie is te klein aan het worden, plus de infrastructuur is niet meer optimaal: denk maar aan verwarming alleen al. Hopelijk krijgen we met de hulp van de stad een mooie ruimte in het nieuwe voorziene sportcomplex in Bavikhove. We zijn immers na het voetbal de tweede grootste sportorganisatie.”

Momenteel heb je een vijfde dan. Wat is de volgende stap?

Naast de competitie liet ik ook de DAN-graden niet rusten. Samen met mijn broer Renaud behaalde ik op mijn 27ste de 4de DAN en op mijn 32ste de 5de DAN. Dat is momenteel de hoogste DAN die een judoka zelf in de hand heeft. Vanaf de 5de DAN moet je minstens 10 jaar wachten en verwacht de federatie ook inzet voor hun federatie op regionaal en nationaal gebied alvorens je uit te nodigen voor de 6de DAN.”

Wat zou je uitsmijter kunnen zijn?

“Goh … moeilijke vraag. Zelf hoop ik dat we met de club meer zwarte gordels kunnen behalen. We hebben het talent al in huis. Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien.”

Lees de verhalen van alle Kraks van West-Vlaanderen op www.kw.be/krak2019.

BIO

Donaat Vandeburie

PRIVE

Donaat Vandeburie (35) is tien jaar getrouwd met Eline Foré. Hij is papa van Arno (5) en Caro (3). Hij is opgegroeid in Hulste en woont in de Boomgaardstraat in Izegem.

LOOPBAAN

Donaat studeerde af als regent LO-biologie. Hij werkt in de middelbare school het Instituut Heilige Kindsheid in Ardooie als opvoeder en secretariaatsmedewerker en als verantwoordelijke voor de website en is er ook aanspreekpunt.

VRIJE TIJD

Donaat spendeert zijn vrije tijd uiteraard met zijn familie. Hij houdt ook van lopen, fitnessen en judo. Veel van zijn vrije tijd gaat naar judoclub Yama Arashi waar hij hoofdtrainer is.

“Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien”

Met de club droom je van een nieuwe, grote dojo. Waarom?

“Onze huidige locatie is te klein aan het worden, plus de infrastructuur is niet meer optimaal: denk maar aan verwarming alleen al. Hopelijk krijgen we met de hulp van de stad een mooie ruimte in het nieuwe voorziene sportcomplex in Bavikhove. We zijn immers na het voetbal de tweede grootste sportorganisatie.”

Momenteel heb je een vijfde dan. Wat is de volgende stap?

Naast de competitie liet ik ook de DAN-graden niet rusten. Samen met mijn broer Renaud behaalde ik op mijn 27ste de 4de DAN en op mijn 32ste de 5de DAN. Dat is momenteel de hoogste DAN die een judoka zelf in de hand heeft. Vanaf de 5de DAN moet je minstens 10 jaar wachten en verwacht de federatie ook inzet voor hun federatie op regionaal en nationaal gebied alvorens je uit te nodigen voor de 6de DAN.”

Wat zou je uitsmijter kunnen zijn?

“Goh … moeilijke vraag. Zelf hoop ik dat we met de club meer zwarte gordels kunnen behalen. We hebben het talent al in huis. Je moet in jezelf blijven geloven en blijven groeien.”

Lees de verhalen van alle Kraks van West-Vlaanderen op www.kw.be/krak2019.

Zeg et ne keer

Waar heb je een fout gezien of heb je zelf een suggestie? Laat het ons dan weten.