SP.A gaat voor armoedeplan per gezin en wijkgezondheidscentrum in Vork

Philippe De Coene. © TVK
Redactie KW

SP.A Kortrijk wil de komende zes jaar nieuwe accenten leggen qua sociaal beleid. “Uit onze vele huisbezoeken is gebleken dat er nog duizenden inwoners extra zorg verdienen”, aldus Philippe De Coene.

SP.A Kortrijk heeft daarom een zorgplan met vijf speerpunten opgemaakt: brugfiguren voor 75-plussers, een wijkgezondheidscentrum in Vork, sociale ondersteuning van alleenwonenden en eenoudergezinnen, een armoedeplan per gezin en 500 voorschoolse opvangplaatsen extra.

“Nu al hebben we brugfiguren voor ongeveer 9.000 kinderen in het basisonderwijs”, aldus nog Philippe De Coene. “Zowat een kwart van hen krijgt ondersteuning. Maar onze stad telt ook 8.700 75-plussers en ook zij hebben ondersteuning nodig als het gaat om administratie, tegemoetkomingen, voeding, gezondheid… Omdat systematisch te kunnen doen willen we een team van vier, vijf brugfiguren voor hen opstarten.”

Armoedeplan

SP.A Kortrijk wil daar bovenop eenoudergezinnen en alleenwonenden bijkomende begeleiding geven, indien dit noodzakelijk is. “Kortrijk telt 11.506 alleenwonenden en 2.580 eenoudergezinnen. Dat zijn in totaal meer dan 14.000 huishoudens. Die mensen leven van één inkomen, terwijl de basiskosten even hoog zijn als bij tweeverdieners. Daarom hebben ze vaak recht op tegemoetkomingen, maar weten ze dat niet. We willen voor hen systematisch een sociaal onderzoek doen en info geven over consumentenacties, zoals groepsaankopen of het aanbod van de Deelfabriek.”

“Kortrijk telt 8.700 75-plussers en ook zij hebben ondersteuning nodig” – Philippe De Coene

Een derde speerpunt is een wijkgezondheidscentrum in Vork in de Doorniksestraat. “SP.A wil boven het volksrestaurant een wijkcentrum van waaruit (tand)artsen, sociaal verpleegkundigen, gezinsondersteuners… werken. We zoeken nog twee huisartsen. Patiënten hoeven niets bij te dragen, op voorwaarde dat ze zich inschrijven en abonnementsgeld – een heel kleine som – betalen”, stelt de lijsttrekker nog.

“Ten vierde willen we een armoedeplan per gezin. Stad Kortrijk en Kind&Gezin werken daarvoor samen, want Kind&Gezin meet elk jaar hoeveel kinderen tussen 0 en 3 jaar in gezinnen met kans op armoede leven. Die gezinnen kunnen dan samen met hun begeleider een plan uitwerken om die armoede tegen te gaan.”

60 per 100

Nu al loopt in het kader van Mission een proefproject. “We begeleiden nu 125 gezinnen en het is duidelijk dat de gezinnen met begeleiding sneller vooruitgang boeken.”

Tot slot focust SP.A op voorschoolse kinderopvang. Nochtans doet Kortrijk het met 51 plaatsen per 100 kinderen tussen 0 en 3 jaar goed: de Vlaamse norm bedraagt 50. “Als we jonge gezinnen met kinderen willen aantrekken, moet dat aantal omhoog. We mikken op 60 plaatsen per 100 kinderen, wat betekent dat er 500 plaatsen moeten bijkomen”, besluit Philippe De Coene. (AXV)

Partner Expertise