Maandag start restauratie Thermen, oppositie waardeert vooruitgang in dossier

De voorbereidingen voor de restauratie van de Koninklijke Gaanderijen zijn al enkele weken bezig. © Dieter Dewulf
Redactie KW

Maandag start eindelijk de langverwachte restauratie van de Koninklijke Gaanderijen. De Gaanderijen worden al sinds 2017 onderstut nadat er brokstukken naar beneden kwamen, maar tegen volgende zomer moet het pronkstuk van de Zeedijk weer in al zijn glorie schitteren. Op de gemeenteraad had zelfs de oppositie lof voor de aanpak van het stadsbestuur. Ex-schepen en gemeenteraadslid Yves Miroir zag het anders en deelde pamfletten uit.

We spoelen even terug in de tijd, want het dossier rond het Thermae Palace Hotel sleept ondertussen al lang aan, met heel wat spannende of toch vooral ontgoochelende plottwists. Het bestuur van burgemeester Johan Vande Lanotte (Vooruit) beet al zijn tanden stuk op het dossier. Onder zijn bewind – in 2017 – moesten de Gaanderijen worden onderstut om ongelukken met vallende brokstukken te voorkomen.

Het volgende stadsbestuur, onder leiding van Bart Tommelein (Open VLD) zette een samenwerkingsovereenkomst op poten tussen Participatiemaatschappij Vlaanderen, stad Oostende en private uitbater nv Restotel van de familie Vanmoerkerke. Eén van de opties in die overeenkomst was om een nieuwbouw te plaatsen op de parking van het hotel om de zware kost van de restauratie te dragen. Daar bleek na een tijdje en heel wat weerstand vanuit de bevolking dan toch niemand in de politiek warm voor te lopen.

Verkiezingen

Na de verkiezingen was er een wissel van de wacht. Burgemeester John Crombez trok het dossier naar zich toe en ging met alle betrokken partijen rond de tafel zitten. Er werd al snel beslist om de Koninklijke Gaanderijen en de twee uiteinden, de Droge Coo en het voormalige Spilliaerthuis, in eigendom van de stad te houden en meteen te starten met de restauratie. “We moesten hier wel snel schakelen, anders dreigen we de eerder toegezegde subsidies van de Vlaamse overheid van 12 miljoen euro mis te lopen”, vertelt John Crombez. Voor dat luik beginnen de werken maandag.

Op de agenda va, de gemeenteraad stond de het punt ‘aanpassing van de hoofdlijnen inzake de samenwerkingsovereenkomst betreffende de herontwikkeling van het Thermae Palace Complex en de exploitatie van het hotel en wellness’, waarbij er meer kamers kunnen komen. De Gaanderijen en de twee rotondes blijven eigendom van de stad Oostende en worden uit het dossier gelicht. “Om de werken te kunnen uitvoeren”, zo duidde burgemeester John Crombez (Vooruit Plus).

Hij bevestigde dat de werken deze week effectief starten. Meerderheidsgemeenteraadslid Brecht Mignauw (N-VA) had zoals verwacht lof voor de aanpak van het stadsbestuur. Maar die waarderende woorden werden ook gedeeld door de oppositie. Bart Plasschaert (Trots op Oostende) wenste de meerderheid proficiat met de openheid en verwees nog even dat het onder de vorige schepen Björn Anseeuw (N-VA) was vastgelopen. Ook Silke Beirens (Trots op Oostende) feliciteerde met de vooruitgang en toelichting. Ze was bezorgd voor het kunstencentrum KAAP, maar kreeg bevestiging dat zij nadien naar de rotonde aan de Drie Gapers (Droge Coo) terugkeren. Burgemeester Crombez verzekerde de gemeenteraad: “De twee gaanderijen en rotondes zullen voor de zomer van 2026 ‘spic en span’ zijn.”

Miroir

Vlak voor de start van de gemeenteraad deelde Yves Miroir pamfletten uit waarin hij uithaalde naar het dossier. Er stond te lezen: “Het hele Thermencomplex wordt geprivatiseerd. Het voorstel is een ondoorzichtig wandgedrocht uit de achterkamers van de macht en het geld.”

Het punt werd goedgekeurd door Vooruit Plus en N-VA, Vlaams Belang en Trots op Oostende onthielden zich en PVDA stemde tegen. (EFO/LB/HH)

Lees meer over:

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise