Scholengroep Prizma onderzoekt de mogelijkheid om op een stuk grond naast Campus VTI een nieuwbouw te voorzien voor de kleuterafdeling van de Sint-Pietersschool. Het was de vzw Engelbewaarder die de bal aan het rollen bracht met de vraag naar een goede locatie voor een nieuwe kinderopvang.
De huidige kleuterafdeling in de Reigerstraat – in de volksmond nog steeds bekend onder de vroegere naam De Knuffel – dateert al van 1964. “Het gebouw is helemaal afgeleefd en na al die tijd is er nood aan vernieuwing”, weet coördinerend Prizma-directeur Bert Vanderlinde. “Er volgen ruim 200 kleutertjes les in elf klassen, waaronder twee containerunits die onderdak bieden aan satellietklasjes van basisschool De Zonnebloem.“
Limiet
“Op die manier kunnen kleutertjes met een autismespectrumstoornis zonder verstandelijke beperking (type 9-onderwijs, red.) er lessen buitengewoon onderwijs volgen binnen de muren van de basisschool, nog steeds een vrij uniek concept in onze provincie. Maar we botsen op de limiet van onze beschikbare ruimte.”
Twee jaar geleden maakte Prizma bekend dat de huidige kleuterafdeling gesloopt zou worden om op dezelfde locatie een nieuwbouw te voorzien. “Die piste houden we nog steeds in ons achterhoofd, maar er is dus een nieuwe bij gekomen”, verduidelijkt Bert Vanderlinde. “De vzw Engelbewaarder is al langer op zoek naar een locatie voor een nieuwe kinderopvang in de stad. Ze stelde die vraag aan de vzw Sint-Jozef, die verschillende gronden heeft en kwam bij Prizma terecht.”
In erfpacht
“Wij als scholengroep hebben in dit geval een stuk grond ten zuiden van het VTI langs de Italianenlaan in erfpacht van die vzw. Omdat de vraag kwam rees bij ons het idee dat het misschien wel interessant kan zijn om te onderzoeken of we de nieuwbouw voor de kleuterafdeling daar ook zouden kunnen realiseren. Het zou in dat geval een win-winsituatie voor beide partijen zijn.”
“Er is nog niets beslist maar we zouden dit jaar toch graag de knoop doorhakken”
Die piste wordt momenteel volop onderzocht en er is intussen al een eerste consultatieronde bij de ouders van de kleutertjes geweest. “Daaruit blijkt dat de meningen wat verdeeld zijn en veel mensen nog wat afwachtend reageren, wat we uiteraard begrijpen”, zegt de directeur .”Strikt genomen zou de nieuwbouw aan de overkant van de Emelgembrug in vogelvlucht dichter bij de lagere afdeling in de Prinsessestraat liggen, maar gevoelsmatig kan het voor sommige ouders verder aanvoelen omdat het kanaal er tussen ligt. Een nieuwbouw op de huidige stek ligt misschien wat rustiger en geeft voor anderen dan weer eerder een comfortabeler dorpsgevoel .Het is dus wat wikken en wegen.”
Verkennende fase
De scholengroep zit dan ook in een verkennende fase waarbij ze alle pro’s en contra’s tegen elkaar moet afwegen. “Moesten we de nieuwbouw aan de Italianenlaan plaatsen, dan zorgt dat bijvoorbeeld niet voor werfhinder op de huidige schoolsite in de Reigerstraat. Het grondwaterpeil op dat stuk grond aan het VTI is dan weer vrij hoog en dus bekijken we of bouwen daar met bijvoorbeeld speciale funderingstechnieken aan de orde is. We gaan ook de stad consulteren om te zien hoe zij tegen dit dossier aan kijken en wat dit zou betekenen voor onder andere de verkeersafwikkeling.”
Er volgt nu een studie om te zien wat de bouwmogelijkheden zijn. “Op vandaag is er nog helemaal niets beslist, maar we zouden midden dit jaar toch graag de knoop doorhakken”, aldus Bert Vanderlinde. “We hebben al een goedgekeurd subsidiedossier bij de Vlaamse overheid, maar we moeten wel nog werk maken van een projectdefinitie, zodat er vaart in het project kan komen. Bouwen op de huidige site dan zou in twee verdiepingen moeten, aan het VTI kan dat allemaal gelijkvloers. Dat is natuurlijk relevant voor de verdere aanvraag”, besluit de directeur.
Directeur Katty Vercouillie van de vzw Engelbewaarder bevestigt de denkpiste, maar benadrukt dat er op heden nog niets is beslist. “Verder onderzoek zal moeten uitwijzen of we voor dit of een heel ander scenario zullen gaan”, zegt ze.