Iedereen maakt zich stilaan klaar voor het feestgedruis van 31 december, maar in Lauwe bruist het nu al van de activiteit. Vooral in een keuken wordt stevig doorgewerkt aan de voorbereidingen voor morgen. Drie zussen zullen dit jaar maar liefst 400 maaltijden bereiden en uitdelen. Overdag is iedereen bovendien welkom voor een kop koffie of een portie frietjes.
Wat ooit begon als een eenvoudige beslissing om overschotten niet weg te gooien, groeide de voorbije jaren uit tot een warm initiatief waarbij heel wat mensen betrokken zijn. In Lauwe zetten drie zussen zich inmiddels al meerdere jaren in om op oudejaarsdag te koken voor mensen in nood. Louise, Lotte en Leonie maken er geen groot spektakel van, maar hun actie is intussen uitgegroeid tot een vaste waarde voor heel wat gezinnen en alleenstaanden.
“Waarom we dat doen? Omdat honger niet zou mogen bestaan, en al helemaal niet op zo’n dag”, klinkt het eensgezind. Voor de zussen voelt het initiatief als iets vanzelfsprekends, iets waar ze niet over hoeven na te denken. Voor heel wat anderen blijkt hun engagement echter broodnodig te zijn geworden. Jaar na jaar stijgt het aantal mensen dat een beroep doet op hun warme maaltijden, en dat laat niemand onberoerd.
Enorm aantal maaltijden
Dit jaar bereiden de zussen zo’n 400 maaltijden. “Dat is een enorm aantal”, vertellen ze. “We bereiken die mensen vooral dankzij samenwerkingen met verenigingen zoals het Wervikse Love in Action. Zonder die partners zou het onmogelijk zijn om iedereen te bereiken.” Tegelijk is het confronterend om te zien hoeveel nood er is. “Het is bijzonder triest, en zelfs bitter, om vast te stellen dat zoveel mensen hulp nodig hebben. En dan besef je ook nog eens dat we maar een fractie van hen kunnen bereiken. Anno 2025 is dat bijna niet te vatten.”
De volledige actie wordt nog steeds bekostigd met het eigen spaargeld van de zussen, al konden ze dit jaar rekenen op meer steun dan ooit. “Vorig jaar wonnen we de solidariteitsprijs, uitgereikt door de Lionsclub. Dat gaf ons niet alleen financiële ademruimte, maar ook een morele boost.” Daarnaast sprongen ook verschillende bedrijven bij. “Libeert en Flandrien Kaas schonken chocolade en kaas om bij de voedselpakketten te steken. Merken zoals Philips, Princess en Dovo stelden materiaal ter beschikking, waardoor we deze grote hoeveelheden efficiënter kunnen verwerken. Vorige jaren werkten we met enkele potten en pannen, dit jaar gaat alles een stuk vlotter.”
“Het is bijzonder triest, en zelfs bitter, om vast te stellen dat zoveel mensen hulp nodig hebben”
Die technische uitbreiding zorgt voor extra mogelijkheden, al blijft de essentie volgens de zussen ongewijzigd. “De belangrijkste groei is nog altijd die van de warmte”, benadrukken ze. “Net doordat we nu aangepast materiaal hebben, kunnen mensen kiezen uit drie verschillende gerechten.”
Daarnaast zetten de zussen ook in op ontmoeting. Vanaf 7 uur ’s morgens streamen ze live vanuit de keuken op TikTok, zodat mensen kunnen meekijken achter de schermen. De hele dag door is iedereen welkom voor een kop koffie of een pakje friet. “Je kunt gewoon zomaar passeren, je hoeft er niet eens voor aan te bellen. Bekijk het gerust als een soort microkerstmarkt. We hopen dat mensen zich welkom voelen, even kunnen binnenstappen en merken dat er nog altijd warmte te vinden is in onze streek. Niemand hoeft zich alleen te voelen.”
Veel tijd en energie
Of er voor de zussen zelf nog tijd overblijft om het nieuwe jaar te vieren? “Er kruipt enorm veel tijd en energie in de voorbereiding”, geven ze toe. “Daarom vragen we dat iedereen zijn of haar maaltijd voor 18 uur is komen halen. Ook alle leveringen zullen tegen dan afgerond zijn. Als we daarna nog ergens kunnen aansluiten om het nieuwe jaar in te zetten? Waarom niet!”
Wie het initiatief van de drie zussen wil volgen, kan terecht op hun Facebookpagina. Langskomen kan de hele dag door in de Koningin Astridlaan 18 in Lauwe.
Meer info op https://www.facebook.com/feestmaaropnieuwjaar