Vele generaties Goethals als voorzitter bij Landelijke Gilde Ardooie

Een foto uit de oude doos: het feest van 100 jaar Boerenbond was historisch. Tot dan stond een Goethals aan het hoofd van de vereniging. Verschillende leden die toen in het bestuur waren zijn er nu ook nog bij. © (foto JM)
Redactie KW

De Landelijke Gilde bestond dit jaar 125 jaar en dit vierden ze uitgebreid. Ze sluiten nu het feestjaar af met een rijk geïllustreerde brochure die ze ter beschikking stellen van hun leden.

In de brochure beschrijven Lucien Van Acker en erevoorzitter Louis Goethals de geschiedenis van de oudste sociale organisatie uit de gemeente. Wat sedert 1972 Landelijke Gilden heet, is gegroeid uit de Belgische Boerenbond. Wat die Landelijke Gilden allemaal doen is opgenomen in een bijhorend fotoboekje.

In 1894 werd de gilde opgestart door landbouwer ingenieur Edmond Leplae, dit gebeurde in hun lokaal in de Prinsendreef. Er werden 66 plaatselijke landbouwers lid van de toenmalige Boerengilde. Een dreigende crisis omwille van de invoer van goedkoop Amerikaans graan was de onmiddellijke aanleiding waarom de boeren zich hier verenigden binnen de Gilde. Constant Goethals werd de eerste voorzitter.

Ardooie was in de regio een van de eerste Boerengilden

De gilde kreeg actieve steun van de plaatselijke geestelijkheid en daardoor groeide de vereniging uit tot 576 leden in 1910. Ardooie was in de regio een van de eerste Boerengilden zodat ook landbouwers uit naburige gemeenten er lid van werden.

Binnen de schoot van de organisatie groeide ook de Sint-Elooisgilde en een spaar- en leenkas (1897) en een onderlinge brandverzekering. Er werd ook een werkongevallenverzekering afgesloten. Voor hun ontspanning organiseerden de leden regelmatig veeprijskampen.

Belangrijk eeuwfeest

Binnen de bestuurlijke werking is de familie Goethals een naam als een klok. Het leek er op dat het ‘voorzitterschap erfelijk’ was. Constant Goethals maakte als eerste voorzitter de negentiende eeuw rond. Dan kwam de eerste Louis eraan met een voorzittersperiode van 22 jaar. Daarna was het de beurt aan Jozef die aanbleef tot 1968.

De laatste telg uit het geslacht Goethals die voorzitter werd, is Louis Goethals, de huidige erevoorzitter, die in 1994 werd opgevolgd door Antoon Depoortere. De fakkel werd doorgegeven op het eeuwfeest.

Het huidige bestuur telt 17 leden die instaan voor de actieve werking in dienst van de 200 aangesloten leden. Daarvan zijn er 40 procent actieve land- en tuinbouwers. De overigen zijn mensen van de buiten of leden die de landelijke gilde een warm hart toedragen.

Elke maand is er een activiteit met onder meer een nieuwjaarsreceptie, een paaseierenraap voor de kinderen, een barbecue, de deelname aan de Sint-Maartensstoet, de kerstactiviteit… (Jan Maeseele)

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise