De zachte sloop van het stadhuis was al een tijdje aan de gang. Vanaf maandag 6 september wordt een versnelling hoger geschakeld. Aannemer Stadsbader richt dan de Botermarkt in als werfzone om aan de harde sloop te kunnen beginnen. Het stadsbestuur wil de overlast tot een minimum beperken.
Roeselare gaat een nieuw stadhuis bouwen op de plaats van het huidige en het nieuwe stadhuis moet tegen 2024 af zijn. Ondertussen werden de stadsdiensten al ondergebracht in De Munt. In een eerste fase van de zachte sloop recupereerde het stadsbestuur zelf materialen en installaties. “Wat we nog konden hergebruiken, van led-lampen tot legbanken, gaven we een bestemming in andere gebouwen”, zegt Giovanni Nowé, projectleider stadhuis. “In een tweede fase kwamen verenigingen en scholen, een 50-tal in totaal, een kijkje nemen en mochten ze meenemen wat ze konden gebruiken. In de derde fase wordt door ons nog bekeken wat er gerecupereerd kan worden bij de sloop. Zo hebben we vrij recente witte plafonds uitgebroken en die zullen gebruikt worden in het sanitair blok van het nieuwe stadhuis. Om maar te zeggen dat we volledig circulair werken. Ook bij de harde sloop zal bekeken worden om bepaalde materialen als leien en natuursteen een tweede leven te geven.”
Bij start en einde van school mogen er geen werfwagens in het verkeer
De Botermarkt wordt straks ingericht als werfzone. “Door alles op de Botermarkt te centraliseren proberen we de andere kanten van het stadhuis niet te belasten. Zo zullen straks ook in de Zuidstraat gebouwen afgebroken worden, maar de werf zal nooit via die weg toegankelijk zijn. Ook de vrees dat de onze afbraak met die van het Zuidpand zal samenvallen kunnen we weerleggen. Ook grotere wegenwerken zijn meegenomen in het hele plaatje en alles is op elkaar afgestemd. Zo zal MIROM met het warmtenetwerk naar het nieuwe stadhuis komen en daarvoor moet men onder de drukke Sint-Michielsstraat door. Dat zal pas in 2023 gebeuren. Om niet te veel containers op de Botermarkt te hebben krijgen de aannemers vergaderlokalen ter beschikking in vroegere politiegebouw op de Botermarkt 3.”
Slopen bij regenweer
In eerste instantie zal de vroegere Krokantino (parking KBC) op de Botermarkt afgebroken worden. “Dat gebeurt eerstdaags. Door dat te doen maken we ruimte voor grotere machines om op het binnenplein van het stadhuis te komen. De aannemer heeft vijf kalendermaanden de tijd om de sloop te realiseren. Al hebben we daar ook wat marge gerekend. Bedoeling is dat de harde sloop en het ruimen van puin liefst gebeurt bij regenweer. Zo wordt het stof vanzelf geblust. Als het niet regent, zorgt de aannemer zelf voor beneveling. Ook qua geluidsoverlast zijn er in het lastenboek heel wat voorwaarden op gelegd. We willen de overlast echt tot een minimum herleiden. Bij de opbouw van het nieuwe stadhuis wordt met prefabelementen en houtconstructies gewerkt. Dat zal sowieso ook al minder lawaai met zich meebrengen.”

In maart 2022 moet de hoofdaannemer, die nog moet aangeduid worden, dan aan de slag kunnen. “In 2022 zal ook aan de voorkant van het stadhuis een gedeeltelijke sloop gebeuren voor de nieuwe toegang van het stadhuis. Maar bedoeling is dat die opening dan weer met een stelling dicht wordt gemaakt. Om passanten af te schermen van de werken komen grote herashekkens op de Botermarkt. Die zullen we voorzien van grote doeken waarop info staat over het nieuwe stadhuis, maar waar ook het nummer (1788, red.) waar je met vragen terecht kunt”, pikt schepen Nathalie Muylle in. “Er moet altijd een doorgang van twee meter gegarandeerd worden voor fietsers en voetgangers. Mensen die van de Grote Markt komen zullen ter hoogte van café De Vagant een bocht maken en rond de Botermarktwerf kunnen. Straks verdwijnen ook de bloembakken tussen café De Vagant en het stadhuis om toe te laten dat het werfverkeer op de site van het stadhuis kan rijden.”
Verplichte aanrijroute
Het werfverkeer moet ook via een verplichte aanrijroute de Botermarkt bereiken. “Aankomend verkeer moet zich via de Meensesteenweg een weg banen naar de Botermarkt, vertrekkende vrachtwagens moeten langs de Leenstraat. Het vrachtverkeer is ook niet welkom op momenten dat de school begint of eindigt. Ook daar zijn duidelijke afspraken over gemaakt. En ook tijdens de dinsdagmarkt mogen geen werfwagen op en af rijden.”
De handelaars en cafés op de Botermarkt blijven bereikbaar. “We zijn met hen ook in overleg gegaan. Qua belevering doken enkel voor ‘t Sjampetterke, PastaSciutta en De Vagant problemen op. Maar daar is in samenspraak met de zaakvoerders ook al een oplossing voor gevonden. ‘t Sjampetterke en PastaSciutta zijn via de Grote Markt met de transpalette te bereiken, de tankwagen die bier brengt naar De Vagant zal dat over de werfzone kunnen doen.”
Handelaars zijn afwachtend: Vrees voor omzet- verlies leeft wel
De handelszaken en cafés die op de Botermarkt gelegen zijn kijken wat berustend toe wat de werken zullen brengen. “Wij moeten het vooral van de schoolgaande jeugd hebben”, zegt Mia Demeulemeester van broodjeszaak Smos Express. “We blijven bereikbaar, dus hopen we op geringe impact. Maar dat zullen we moeten afwachten.”
In Café De Vagant is uitbater Martin Vanslambrouck al 33 jaar op post. Hij is positief over de communicatie van de stad uit, maar hoopt dat de aannemers de klus kunnen klaren in de voorziene drie jaar. “Hopelijk worden het geen vier jaar, want zo’n grote werken dreigen wel vaker eens uit te lopen. Want nu calculeer ik al een omzetverlies van 20 procent in, ook al omdat klanten niet meer vlakbij kunnen parkeren. We krijgen ook een werf voor onze deur en ik verlies een deeltje van mijn terras. In drie jaar tijd moeten we ook drie keer doen zonder de kermis en reken daarbij nog 52 keer de markt per jaar, dan zijn dat ook 156 keer dat hier minder volk is. Maar we zullen er door moeten. En straks krijgen we wel een prachtig nieuw stadhuis. We zaten hier al goed, straks krijg ik hier een ‘triple A-ligging’.”
Stof en lawaai
In Brasserie Beaux Arts op de Botermarkt 1 staan Joachim Maene en Kim Devriendt al vier jaar achter de toog. “We hebben al een moeilijke periode achter de rug door corona, er zijn nog altijd vaste klanten die we niet terug gezien hebben. Bij de werken aan het stadhuis zal er doorgang mogelijk zijn. Maar we vragen ons ook af hoe het zal zijn met geluids- en stofhinder. Op een terras zitten moet immers een aangename beleving zijn.” (WVS)