Fans houden al weken hun adem in, want op vrijdag 28 februari brengt het vijfkoppig trombone-ensemble The Bone Project ‘Belgian Trombone ID’ op de markt. Hoofdtrombonist Bram Fournier (31) is de drijvende kracht achter de plaat.
The Bone Project is een muzikaal ensemble dat begon in 2001. De drie oprichters waren de trombonisten Jan Smets, Geert De Vos en Ben Haemhouts. Die laatste is ondertussen uit het ensemble verdwenen, maar met Avelgemnaar Bram Fournier (2009) en later ook Lode Smeets kon The Bone Project zich snel herlanceren.
De groepsleden zijn stuk voor stuk professionele muzikanten. Vier mensen werken voltijds bij het orkest in Brussel, enkel Lode Smeets is ergens anders aan de slag. Hij musiceert bij Philharmonie zuidnederland, in Eindhoven.
Tweebenige diversiteit
“The Bone Project is een trombonekwartet waarvan de naam verwijst naar de beide ‘benen’ van een trombone”, vertelt Bram Fournier. “Het is een vrij dubbelzinnige titel, want ook onze veelzijdigheid is erin verwerkt. The Bone Project teert immers ook op verschillende samenstellingen en diverse situaties. We zijn met z’n vieren, maar het gebeurt geregeld dat het ensemble met een aantal mensen aangevuld wordt. Op muzikaal vlak zijn we ook heel veelzijdig, en in principe kunnen liefhebbers ons ook voor elk soort optreden boeken. Rock of techno? Dat we daar nog niet aan gedacht hebben! (lacht) Neen, uiteraard vraagt men eerder om klassieke muziek te spelen, maar ook iets lichter werk vormt geen probleem voor ons.”
Mooie Belgische parels
Bram werkte een gans jaar aan de nieuwe cd, en kijkt nu reikhalzend uit naar de release. “Het wordt bevrijdend”, denkt hij. “Het kindje is gemaakt, de cd is af. Nu is het tijd om het aan het publiek te laten horen. Ik heb er alleszins hard aan gewerkt. In het conservatorium heb ik onderzoek gedaan naar verloren volkse manuscripten, die de tand des tijds maar op het nippertje hebben doorstaan. Sommige waren niet eens gedigitaliseerd en lagen te verkommeren.”
De mooiste Belgische parels zijn naar een hedendaagse context vertaald
De selectieprocedure was simpel. Bram opteerde voor de mooiste Belgische parels. “Die heb ik naar een hedendaagse context vertaald. Het is een veelkleurige plaat geworden, want naast tromboneklanken is er ook plaats voor pianosolisten en strijkkwartetten.”
Knus en sfeervol
De cd-voorstelling vrijdag gaat gepaard met een concert, in en bij het Avelgemse designbedrijf GG Tanghe Interieur. Het hele gebeuren wordt mee op poten gezet door het Avelgemse cultuurhuis Spikkerelle. “Het leek me de ideale plaats om ‘Belgian Trombone ID’ live te brengen.”
Veel mensen deelden Brams mening, want het optreden was meteen uitverkocht. Bram zal als bezieler van het project het hele concert aan elkaar praten. Hij zal er zijn ervaringen delen, en de toeschouwer meenemen in zijn zoektocht naar de vaderlandse meesterwerken en andere parels. (JS)
Info: de deuren openen om 20.15 uur. Locatie: Tanghe Interieurs, Kasteelstraat 8 in Avelgem. De cd-voorstelling is uitverkocht. p>