Pastoorstraat in Reningelst neemt afscheid van beuk Esmeralda en doopt Antoine

Jan en Lot en dochtertjes Martha en Otte namen half augustus 2018 nabij afscheid van hun 105-jarige notarisboom Esmeralda. (foto HoPa)
Redactie KW

Naar schatting 105 jaar lang sierde een reuze rode beuk de woning van Jan en Lot Decorte-Brutsaert in de Pastoorstraat. Deze bejaarde was ooit de oudste ‘inwoner’ van Reningelst en stille getuige van het dorpsleven om en rond de Sint-Vedastuskerk. Door een zwammenziekte moest de stoere beuk helaas geveld worden in 2018, maar het Pastoorstraatcomité plantte nu een nieuw exemplaar.

‘Pastoor’ Pascal Vandelannoote zegende de nieuwe rode beuk en wenste hem een super lang leven toe, samen met alle straatbewoners. Sinds 2014 huizen Jan (38) en Lot (35) en hun kinderen Martha (7) en Otte (5) in deze authentieke woning. “Via een advertentie tikten we onze huidige woning op de kop: een huis met karakter en een verhaal, daterend uit de jaren 1700. Er is een grote tuin en het ligt vlakbij de kerk, palend aan de dorpsschool en toch rustig. Mooier konden we niet dromen. De prachtboom aan de straatkant – een rode beuk – kregen we er zo bij. Helaas stelden we ieder jaar vast dat steeds meer van zijn takken bladerloos stonden. Een reuzenzwam maakte de boom ongeneeslijk ziek en knaagde twee jaar geleden de laatste sapstroom door. Op 17 augustus 2018 maakte boomspecialist Kim Reekmans onze 25 meter hoge huisgezel met de grond gelijk”, mijmert Jan.

Bal voor Esmeralda

Lot en Jan namen niet zomaar afscheid van hun ‘huisbewaarder’. “We wilden er absoluut geen begrafenis van maken”, gaat Lot verder. “Ik stelde Jan voor om op kermisvrijdag 27 juli 2018, de dag van de rode maan of totale maansverduistering, een afscheidsfeest te organiseren: ‘Boom-bal’.

Alle inwoners van de Pastoorstraat, vrienden en familieleden waren uitgenodigd. Om 21 uur luidden de kerkklokken het tuinfeest in. Acteur Geert Jacobs en ‘straatpastoor’ Pascal Vandelannoote brachten een prachtode aan onze beuk, die ze Esmeralda noemden. Meer dan een eeuw dropte Esmeralda haar beukennootjes over de schoolkinderen, zoenende pubers of babbelende mama’s aan de schoolpoort. Hoeveel dorpelingen zag Esmeralda niet naar de kerk trekken: pasgeborenen, communicanten en jonge trouwers. Meer dan een eeuw lang overschaduwde Esmeralda de zielenrust van de beminde parochianen. De weergoden trakteerden ons ‘Boom-bal’ met enkele fikse onweersbuien. Maar we bleven dansen, tot in de vroege uurtjes. Van het straatcomité kregen we een boombon cadeau. De nieuwe beuk hebben we onlangs geplant op enkele meter waar Esmeralda meer dan een eeuw lang pronkte”, vertelt Lot.

105 of 135 jaar?

Vakkundig speurde archeoloog Jan naar de leeftijd en historiek van de boom. “De rode beuk was een zogezegde ‘Notarisboom’: een duur exemplaar, geplant door welstellende mensen bij de geboorte van een nieuw kind of wanneer het huis van eigenaar veranderde. Waarschijnlijk werd deze rode beuk in mei 1913 geplant als geboorteboom voor Antoine Hennebel (28-05-1913 – 13-09-1999), in de volksmond Tointje Boontje. Hij was klein van gestalte en de vorige bewoner-eigenaar. Andere bronnen vermoeden dat deze beuk in 1883 werd geplant bij de geboorte van Achiel Hennebel, de vader van Tointje. Op foto’s uit de Eerste Wereldoorlog staat een rode beuk. Maar ik twijfel of dit exemplaar toen al 30 jaar oud was. Buurman Firmin Six zaliger, met 102 jaar de oudste inwoner van het dorp, beweerde dat de rode beuk er al stond tijdens zijn prille kinderjaren. Maar als je de zichtbare jaarringen in de oude stam telt, groeide deze bonk zeker 105 lentes lang. Een doorsnede van de stam schonken we aan de naburige dorpsschool. Tellen maar, kindjes”, lachen Jan en Lotte.

Het verborgen kistje

Jonge beuk Antoine werd geplant en ingezegend door puttenmaker Geert Verdonck ,'pastoor' Pascal Vandelannoote, Jan en Lot , Martha en Otte en gestut met de fiets van 'Tointje' Hennebel zaliger.
Jonge beuk Antoine werd geplant en ingezegend door puttenmaker Geert Verdonck ,’pastoor’ Pascal Vandelannoote, Jan en Lot , Martha en Otte en gestut met de fiets van ‘Tointje’ Hennebel zaliger.© HoPa

De nieuwe rode beuk Antoine werd nu met de hele straatgemeenschap ingezegend. Antoine is genoemd naar Toontje (Antoine) Hennebel. “Symbolisch kreeg de nieuwe boom de fiets van Toontje zaliger als steun. De volgende dag groeven we een blikken kistje in naast de stam. Elke straatbewoner mocht vrijblijvend een klein persoonlijk souvenirtje in het kistje nalaten. Zo heeft metselaar Geert Verdonck een muurvoegertje in het kistje gestopt. Ikzelf stak er de nodige commentaar en een naamlijst bij, waarna we het kistje begroeven. Nu maar hopen dat Antoine ook 100 jaar lang groeit en bloeit en over het dorp waakt, net als zijn voorganger Esmeralda. Pas in 2120 mogen onze nazaten het kistje opgraven tijdens de inzegening van de derde generatie rode beuk in de Pastoorstraat 2″, blikt archeoloog Jan vooruit op de verre toekomst. (HoPa)

8970

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise