In de vrije basisschool in Nieuwenhove, Waregem vergezellen leesouders opnieuw de kinderen uit het derde leerjaar om zo hun leesvaardigheid bij te schaven. Een initiatief dat zorgt voor positieve reacties en meer plezier bij het lezen.
Door Timmy Malfait
Iedere donderdag krijgen de leerlingen van het derde leerjaar de tijd om zich te focussen op leesvaardigheid. De kinderen verspreiden zich in verschillende lokalen, per twee. Sommigen worden begeleid door een leesouder of leesgrootouder. Zij moeten de kinderen die het moeilijker hebben helpen en de passie tot lezen overdragen.
Woordenschat uitbreiden
Elke leerling legde een test af die hun niveau bepaalt. Dan zitten ze samen met klasgenoten van niveau en krijgt iedereen zo de gepaste begeleiding. Met een klas van maar liefst 25 leerlingen gaat dat veel evidenter dan met één juf samen lezen. De vaardigheden van de leerlingen gaan ook sterk omhoog. Het is de bedoeling dat door iedere week een halfuur te lezen de leerlingen hun woordenschat uitbreiden en leestechnische vaardigheid verrijken. “Volgende week volgen de testen en ik merk toch dat de leerlingen dankzij het lezen in een korte periode enkel niveaus omhoog schieten”, vertelt Mireille, juf in de klas van het derde.
“We merken dat kinderen die normaal niet graag lezen er toch plezier in vinden”
“We merken dat kinderen die normaal niet graag lezen toch het plezier opnemen tijdens dat halfuurtje in de week”, zegt Mireille. “Het is echt de bedoeling dat we het leesplezier aanwakkeren.”
Toneellezen
Juf Mireille merkt ook dat er niet veel meer gelezen wordt en wil dat met dit initiatief veranderen. De leerlingen doen ook aan toneellezen. “Met boeken van bibliotheek Waregem zitten ze per twee en nemen elk een rol op zich”, vertelt Mireille. “We merken dat dit bij hen enorm populair is en ze daar veel plezier uit halen.”