Knokke-Heist neemt vanaf 2026 concrete maatregelen om de wildgroei aan onderverhuur van strandcabines tegen te gaan. De voorbije jaren werden die via sociale media of zelfs immokantoren te huur aangeboden voor een bepaalde periode en dat vaak aan hoge prijzen. Recreatief en particulier gebruik blijft toegestaan, maar onderverhuren wordt strikt verboden. “Wie een cabine wil delen met vrienden of familie, mag dat zeker nog doen, maar niet met een winstoogmerk”, zegt schepen van Strand Bert De Brabandere (Inzicht).
Wie droomt van een strandcabine op het strand van Knokke-Heist, is er al jaren aan voor de moeite. Wegens het té grote succes en een wachtlijst van 1.700 kandidaten in 2023 werd er destijds een ‘stop’ ingevoerd. Want nieuwe plaatsen? Die kwamen nooit vrij. Daardoor kun je – de cabines van de strandbars buiten beschouwing gelaten – tegenwoordig enkel nog een strandcabine huren op het vrije strand van iemand die er al een heeft.
Probleem: die verhuurders vragen vaak een meervoud van de oorspronkelijke prijs die ze zélf betaalden aan de gemeente. Een lucratief handeltje dus voor sommigen én het verkleint de kans voor gezinnen om ooit kans te maken op een eigen plekje op het strand. Met het nieuw reglement wil Knokke-Heist nu paal en perk stellen aan die praktijken.3.000 cabinesDe gemeente verhuurt nu jaarlijks zo’n 3.000 standplaatsen voor cabines aan particulieren. Die betalen 250 tot 430 euro per jaar voor hun standplaatsvergunning. Voor alle duidelijkheid: het gaat niet om cabines die verhuurd worden via strandbars en concessies.
Huren via derden
Dat onderverhuur wel degelijk een probleem is, blijkt uit een enquête uit 2023. Uit een bevraging van strandcabinegebruikers bleek dat 45,9 procent geen eigen vergunning had en dus huurde via derden. Een realistisch perspectief voor mensen op de wachtrij was er niet. Een simpel voorbeeld: in 2024 werden nog een 20-tal vergunningen door de gemeente opgezegd nadat uit nazicht bleek dat die vergunningshouders al geruime tijd overleden waren. Daar moet nu dus allemaal verandering in komen.
Commerciële onderverhuur
Concreet wordt onderverhuur met een commerciële insteek expliciet verboden. Denk aan eigenaars die bijvoorbeeld via een makelaar of online advertenties hun strandcabine voor een bepaalde periode – vaak in de populaire zomervakantie – te huur aanbieden aan derden. “Bij vaststelling van commerciële onderverhuur zal de vergunning automatisch vervallen en heeft de eigenaar geen recht meer op een hernieuwing voor het volgende seizoen”, zegt bevoegd schepen Bert De Brabandere (Inzicht).”Met dit nieuw reglement willen we terug naar het oorspronkelijk principe van de strandcabines dat mensen ze gebruiken voor persoonlijk gebruik en níet als handelsactiviteit. Zo krijgen geïnteresseerden ook meer perspectief als ze op een wachtlijst zouden belanden én is er meer doorstroming.”
Eén vergunning per adres
Knokke-Heist wil bovendien strikter toezien op de periodes van het plaatsen en verwijderen van de houten strandhutjes. Zo moet de strandcabine uiterlijk op 15 mei volledig conform geplaatst zijn én verwijderd zijn tegen 14 oktober. Wie zich daar niet aan houdt, verliest zijn of haar vergunning.”Wie momenteel nog meerdere vergunningen heeft, zal nog maar één kunnen behouden naar keuze. Ze kunnen wel nog een standplaats doorgeven aan kinderen of kleinkinderen die ouder zijn dan 18 jaar en een ander domicilieadres hebben”, aldus De Brabandere. “Op die manier kunnen er tot maximaal 209 staanplaatsen vrijkomen. In de toekomst zal nog maar één vergunning per domicilieadres mogelijk zijn. De doelstelling is om vanaf 2027 opnieuw over te gaan tot nieuwe toekenningen uit de huidige wachtlijst en eens die uitgeput is uit een nieuwe wachtlijst waarbij (uit te werken) voorrangsregels van toepassing zijn.” (MM)