Klooster Fonseca langs N49 onteigend: afbraak nu toch mogelijk na jarenlange procedureslag

Het kloostergebouw van de Franciscusgemeenschap in de Natiënlaan. © Davy Coghe
Piet De Ville
Piet De Ville Medewerker KW

Na een jarenlange procedureslag kon het pand Natiënlaan 15, waar een orde van de Franciscusgemeenschap gevestigd was, onlangs onteigend en binnenkort afgebroken worden in functie van de verdere aanleg van de A11. “Op die manier kan de langsweg tussen Lapscheure en Hoeke afgewerkt worden”, zegt burgemeester Joachim Coens.

Sinds medio september is de villa met adres Natiënlaan 15 in Lapscheure definitief onteigend en ontruimd. De woning ligt op het traject waar de expresweg N49 door of althans in opdracht van het Vlaams Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) omgebouwd wordt tot autosnelweg A11 met bijhorende langswegen voor de ontsluiting van het lokaal verkeer. Maar tegen die onteigening werd al jarenlang geprocedeerd door de eigenaars – of althans een deel daarvan binnen de familie De Fonseca – en gebruikers, met name een orde van de Sint-Franciscusgemeenschap. Alle proceduremogelijkheden zijn dus uitgeput en het Agentschap Wegen en Verkeer beschikt intussen over de sleutels.

“Het Agentschap doet nu het nodige om de sloop van de woning Natiënlaan 15 en de gebouwen aan de Damse Vaart-Oost 14 en 15 (waarover al eerder een akkoord was voor onteigening, red.) zo spoedig mogelijk uit te voeren. Een eerste stap daarin is de opmaak van het sloopopvolgingsplan en de asbestinventaris”, zegt woordvoerster van AWV Eveline Vandecaetsbeek. “Deze stappen zijn nodig om in de eerste helft van 2026 te kunnen starten met de sloop en het bouwrijp maken van de terreinen.”

Explosievenonderzoek

Gezien de nabijheid van beschermd erfgoed moet er ook een archeologisch onderzoek uitgevoerd worden en door de ligging nabij een voormalig WO II-bunkercomplex is er ook een explosievenonderzoek noodzakelijk. Er wordt ook een geotechnisch onderzoek uitgevoerd in functie van de bouw van een nieuw brug over de Damse Vaart in Hoeke, daar vlakbij. En verder moeten ook de nutsleidingen verplaatst worden.

“Als stadsbestuur zijn wij hier niet direct in gevat, maar het is wel een goede zaak dat door de onteigening de langsweg tussen Lapscheure en Hoeke kan afgewerkt worden”, geeft burgemeester Joachim Coens (CD&V Plus) nog mee.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise