De Oostnieuwkerkse kinesist en osteopaat Carl Coussement trekt van 7 tot en met 24 december naar het West-Afrikaanse Burkina Faso. Carl gaat als vrijwilliger mee met het team van orthopedisch chirurg dokter Jan Noyez. Het team helpt er in samenwerking met het lokale team van het Paul VI-ziekenhuis in Ouagadougou patiënten met heupaandoeningen en andere orthopedische problemen.
Dokter Jan Noyez uit Hertsberge was tot eind maart 2022 aan de slag als orthopedisch chirurg bij AZ Delta Roeselare, maar heeft er ook een lange carrière als vrijwillig hulpverlener opzitten. “Zowat elk jaar heb ik tijdens mijn vakanties als vrijwilliger medische projecten gedaan”, vertelt dokter Noyez. “Aanvankelijk werkte ik voor Amerikaanse organisaties. Uiteindelijk ben ik bij Artsen Zonder Vakantie terecht gekomen. Aanvankelijk nam ik deel aan missies in Congo en voornamelijk Rwanda. Later volgde een missie in het West-Afrikaanse Burkina Faso. Artsen Zonder Vakantie voerde er met een medisch team orthopedische ingrepen uit in het Hôpital Paul VI in de hoofdstad Ouagadougou.”
Grote vraag
Wat begon als een klassieke orthopedische missie met behandeling van onder andere fracturen, orthopedische misvormingen en infecties is doorheen de jaren op vraag van lokale artsen uitgegroeid tot een programma heupchirurgie, de laatste jaren met accent op prothesechirurgie van de heup. “In 2018 eindigde de samenwerking met Artsen Zonder Vakantie omdat die organisatie zich meer wilde focussen op preventie en primaire gezondheidszorg”, zegt dokter Noyez. “De leden van ons team waren evenwel van oordeel dat onze taak er nog niet rond was, net als de directie, de artsen en de medewerkers van het Hôpital Paul VI. Zij waren – en zijn nog steeds – vragende partij voor het verderzetten van de samenwerking. De noden zijn immers nog steeds hoog, met enerzijds een groot aantal patiënten met significante en complexe problemen en anderzijds de opleiding van chirurgen, verpleging en anesthesisten. Daarom beslisten we met vzw OUAGA, wat staat voor Orthopedische Unie voor Advies en Opleiding in Afrika, een eigen organisatie op te richten.”
“We vonden dat onze taak nog niet rond was, en ook de directie, artsen en medewerkers van Hôpital Paul VI zijn nog steeds vragende partij”
De oprichters van de vzw waren Lieven Dossche, orthopedisch chirurg UZA, Bruno Verhamme, anesthesist AZ Delta Roeselare, Dirk Michiels van de orthopedische firma Stryker en Jan Noyez, orthopedisch chirurg AZ Delta Roeselare. “Een team van onze vzw trekt jaarlijks in december naar het Hôpital Paul VI”, weet dokter Noyez. “Dit jaar bestaat het team uit twee orthopedisch chirurgen, een anesthesist, twee verpleegkundigen en kinesist en osteopaat Carl Coussement.”
Volledig vrijwillig
Carl Coussement reist voor het eerst mee met het team. “Elke vijf jaar, al sinds mijn dertigste, ga ik op mijn verjaardag steeds een uitdaging aan”, legt Carl uit. “Ik liep bij een aantal van die verjaardagen een marathon, haspelde de 100 kilometer af op de Nacht van Vlaanderen, schreef een boek over voetbalclub KSK Oostnieuwkerke en beklom Alpe D’Huez en de Kilimanjaro. Dit jaar waren we in januari met ons gezin op vakantie in Kaapverdië. De avond voor mijn verjaardag ging mijn vrouw vroeger slapen, terwijl onze kinderen met hun wederhelften uit eten gingen. Ik maakte van de gelegenheid gebruik om me op mijn volgende verjaardagexploot te concentreren en kwam er al vlug op uit dat ik me als osteopaat in een buitenlands ontwikkelingsproject wou engageren. Vrijwillige inzet in het buitenland heeft me immers altijd getriggerd. Ik kende het project in Burkina Faso en startte de communicatie met dokter Noyez al in Kaapverdië op. Ook mijn gezin reageerde heel positief op mijn engagement. Halfweg februari kreeg ik het akkoord van de vzw Ouaga en van de verantwoordelijke in Burkina Faso.”
“Het hele team werkt op vrijwillige basis en betaalt zijn vliegtuigtickets, hotel en restaurantkosten volledig zelf”, benadrukt Carl. “In het Hôpital Paul VI zal ik mij op osteopatisch en kinetherapeutisch vlak inzetten om de patiënten zo goed mogelijk te laten revalideren.”
Meer info over het project Paul VI en steun aan het project op www.ouaga.be.