“Een geleidehond moet me meer vrijheid geven”: scouts van Noordland doen inzamelactie om leidster Leontien (17) te helpen

Centraal op de foto herken je groepsleidster Lara Dufour en links van haar Leontien Inghels. (foto MM)
Marc Mahieu
Marc Mahieu Medewerker KW

De scouts van Noordland zamelen sinds eind vorig jaar als een bezetene plastic dopjes in. De inzet: ervoor zorgen dat leidster Leontien Inghels, die blind is, straks met een geleidehond een grotere bewegingsvrijheid krijgt. “Leontien is eerstejaars leiding, maar kan vandaag maar af en toe een activiteit meedoen omwille van haar beperking”, legt groepsleidster Lara Dufour uit.

“Wij zijn heel blij dat we Leontien (17) de kans kunnen geven om te blijven doen wat ze graag doet: naar de scouts komen. Helaas kan ze niet meer alles doen wat ze graag doet en daarom willen wij haar helpen via onze inzamelactie”, opent groepsleidster Lara Dufour (23). “Het is een klein gebaar, maar het kan Leontien wel enorm helpen.”

Leontien Inghels is sinds mei vorig jaar volledig blind. “Ik ben al meer dan 10 jaar blind op rechts. De laatste jaren ging ook het zicht op mijn linkeroog achteruit en sinds enkele maanden ben ik volledig blind”, vertelt de leerlinge humane wetenschappen aan Athena Centrum.

Ze is al bij de scouts sinds haar vijfde. “Het geeft me zoveel energie, ik zou het niet meer kunnen missen. Ik zit sinds een jaar bij de leiding en moet één keer per maand een activiteit voor de Kapoenen organiseren. Met, gezien mijn beperking, hulp van de andere leiders.”

Vele tonnen dopjes

Vooral haar mobiliteit is, sinds ze volledig blind is, een probleem. “En daarom is een blindengeleidehond cruciaal. Ik ben intussen de aanvraagprocedure gestart. Maar het duurt makkelijk twee jaar vooraleer ik zo’n viervoeter kan krijgen. Het vraagt heel veel tijd om een hond van puppy tot geleidehond op te leiden. En dan moeten we nog nagegaan of de hond en ik een band krijgen.”

De dopjes, die ingezameld worden, gaan richting Vrienden der Blinden in Koksijde. “Met de ingezamelde dopjes kan die organisatie jaarlijks een drietal honden financieren”, pikt Lara in. “Je begrijpt dat hier vele tonnen dopjes voor nodig zijn. De dopjes die we momenteel inzamelen, zijn ook niet specifiek voor Leontiens hond bedoeld. Ze gaan mee in de grote pot. En we zijn ook van plan om, eens Leontien haar hond heeft, verder te gaan met de actie.”

“Ik ga echt niet elke dag in een hoekje zitten huilen”

De rol van een blindengeleidehond is van onschatbare waarde. “Die moet me meer vrijheid geven. Dat is belangrijk, want ik wil zo weinig mogelijk als ‘die blinde’ behandeld worden, als iemand die altijd hulp nodig heeft. Ik ga echt niet elke dag in een hoekje zitten huilen, maar wil zoals vroeger sporten, naar school gaan, naar de scouts,…”

“Gelukkig ben ik altijd al heel erg zelfstandig geweest. Mijn ouders zijn intussen 14 jaar uiteen, ik kan dus heel goed ‘mijn plan trekken’. Dat zal vanaf volgend jaar nog meer moeten, wanneer ik verder ga studeren. Ik wil een master rechten. Maar starten doe ik met de opleiding rechtspraktijk omdat ik nu nog te veel ondersteuning nodig heb. Ik ga daarvoor op kot, gewoon omdat het niet anders kan. Elke dag de trein naar Gent nemen, zou te veel energie vergen.”

60-jarig bestaan

Behalve op een succesvolle dopjesactie kijkt Lara Dufour ook al uit naar 19 september, wanneer het 60-jarig bestaan van Noordland wordt gevierd. “Het wordt inderdaad een feestelijk jaar. En ook qua aantal leden beleven we opnieuw mooie tijden. Sinds 2025 zit het ledenaantal opnieuw in de lift. Vooral bij de allerkleinsten (de Kapoenen) zijn er heel wat kinderen bijgekomen. Verrassend, want dat is vaak de moeilijkste groep: de kindjes zijn voor het eerst weg bij mama.”

Noordland bleef volgens Lara de voorbije jaren ook niet bij de pakken zitten. “We bussen elk jaar een folder, gaan geïnteresseerde ouders (en kinderen) uitleg geven over onze werking. Wie belangstelling heeft: kom eens af op zaterdag. Ons heem bevindt zich op de terreinen van sportcentrum Ter Polder. Je zult zien: bij de scouts maak je vrienden voor het leven, geniet je van het buitenleven, ga je jaarlijks op kamp, leer je nieuwe vrienden én jezelf kennen, ben je voor even bevrijd van die gsm… En ja, vergeet dan die dopjes niet!”

Partner Expertise