Dentergemnaar Gaby Nachtergaele zet zich al enkele jaren in voor vzw Chabwino, die een betere toekomst wil voor 950 gezinnen die in Malawi getroffen worden door droogte en bijgevolg hongersnood. Op zondag 27 april pakt ze uit met een muzikaal festijn in Drongen om de kas te kunnen spijzen.
De vzw Chabwino ontstond in de nasleep van de vernietigende gevolgen van de tsunami die twintig jaar geleden in Zuidoost-Azië heel wat schade aanrichtte.
“Er is toen een oproep gelanceerd om steun te bieden in Sri Lanka en ik ben daar met enkele anderen op in gegaan”, vertelt Karine Haerinck. “Later volgde een oproep van Mieke Hendrickx om ondersteuning te bieden in enkele Afrikaanse dorpen. Dezelfde groep van de de tsunami is toen op prospectie geweest. Daaruit ontstond de vraag hoe we ondersteuning op langere termijn konden bieden en zo is vzw Chabwino ontstaan.”
Gaby Nachtergaele vervoegde enkele jaren geleden de vzw en trok vorig jaar naar Malawi om zelf te zien wat de gevolgen van de klimaatsverandering voor de lokale bevolking zijn.
Hongersnood
Chabwino betekent ‘het goede doen’ in de lokale taal, Chicewa. “De organisatie mikt op duurzame ontwikkeling in negen dorpen in de buurt van de stad Zomba in het zuidoosten van het land”, zegt Gaby. “We zorgen er voor onderwijs, gezondheidszorg, landbouwondersteuning, verbeterde watervoorziening en meer voedselzekerheid en economische en ecologische ondersteuning. De projecten komen tot stand in nauw overleg en met sterke betrokkenheid van de lokale bevolking. De steun van Chabwino zal dit jaar meer dan ooit nodig zijn. Malawi kwam twee jaar geleden in het nieuws omwille van de cycloon Freddy, die er voor grote vernielingen zorgde. Vorig jaar mislukten de oogsten na extreme droogte. De prijzen van alle materialen swingen de pan uit, er is vaak een tekort aan brandstof en de steun die vanuit de Verenigde Staten wegvalt is nu al voelbaar.” Ook de negen dorpen waar Chabwino actief is, bleven niet gespaard, waardoor velen ondergedompeld zijn in hongersnood. “Dit jaar startte het regenseizoen bijna twee maanden later, waardoor het plantseizoen pas later kon starten. Daarenboven slikte de bevolking een devaluatie van meer dan 40 procent en hangt er opnieuw eentje in de lucht van rond de 70 procent, wat het leven in één klap veel duurder maakt bovenop de al oplopende inflatie.”
“Vorig jaar mislukten de oogsten na extreme droogte”
Chabwino ondersteunt 80 gezinnen met meststoffen en maïszaden. In ruil staan zij een deel van de oogst af aan de collectieve voedselbank van het project. “15 ton maïs, het basisvoedsel in Malawi, wordt zo in het hongerseizoen uitgedeeld aan de 180 meest kwetsbare dorpelingen”, vervolgt Gaby. “In het schooltje van Chabwino krijgen 150 kleuters dagelijks onderwijs en een warme maaltijd. Daarnaast zijn er nog projecten rond gezondheidszorg, opleiding, ondernemerschap en duurzaamheid. De installatie van een maïsmolen, de oprichting van een naaiatelier en het drogen van mango en moringa betekenen een duurzame stimulans voor de lokale economie en ondernemerschap. Dit jaar willen we verder inzetten op compostering ter vervanging van kunstmeststoffen. In Malawi is de regel: geen mest, geen oogst. Men zit daarom vast aan zeer dure kunstmeststof die soms niet eens voorhanden is. Composteren is betaalbaarder en haalbaarder. Natuurlijk is het ook veel beter voor het milieu.”
Muzikaal wijnfestijn
“We willen ook onze 80 medewerkers ondersteunen met drie kippen en een geit. We zien dit binnen een groter geheel van kennis verruimen over het kweken van kleinvee, een betere basisvoedselvoorziening en de diversificatie van hun voeding naar een proteïnerijker dieet met meer eieren. De mest van de dieren dient ook voor compostering.”
Voor Chabwino telt meer dan ooit elke euro. “Met één euro kunnen we een kleuter bijna een week elke dag een maaltijd aanbieden.” Chabwino organiseert een muzikaal wijnfestijn op zondag 27 april in kasteel Campagne in Drongen. “Er zullen ook 16 dansers van Dansarté uit Dentergem optreden. We organiseren dit in samenwerking met Oxfam Deinze.”
Men start op 27 april om 15 uur met een wandeling op het kasteeldomein, een uur later start het concert. De inkom kost 25 euro. Inschrijven via storting op BE43 9731 7282 1601 met vermelding van je e-mailadres. Meer informatie op www.chabwino.be.