Eerste editie Crime Festival in De Haan meteen groot succes: “Fijn om met de kindjes te bezoeken”

In het park La Potinière staan de politie en de brandweer paraat onder een tentje om elke bezoeker van uitleg te voorzien. (foto JHO)
Joachim Hoste
Joachim Hoste Medewerker KW

Dieven, inbrekers, moordenaars en andere ongure types met slechte bedoelingen passen dit weekend beter op als ze snode plannen hadden in De Haan. Van 7 tot 11 november staat de kuststad namelijk in het teken van misdaad. In het park La Potinière staan de politie en de brandweer paraat onder een tentje om elke bezoeker van uitleg te voorzien. Dat is het decor van de Crime Village van de eerste editie van het Crime Festival in De Haan.

Vooral de motorfiets van agent Didier Wydoodt (49) doet het erg goed. Bijna voortdurend is er een rijtje mensen dat aanschuift om er ook eens op te mogen plaatsnemen. Vooral veel gezinnen met kindjes wachten, tot zoon of dochterlief op de motor kunen zitten. Agent Wydoodt zet dan telkens eens de typische blauwe politielichten aan.

“Maar al heel wat mensen hebben erop plaatsgenomen, niet enkel kinderen. Ook de grootmoeders hebben er vandaag al op gezeten. Daarnaast passeerden er geïnteresseerden in een politiecarrière”, zegt de agent van de gemotoriseerde politie van politiezone Bredene/De Haan.

Demonstraties

Heel even gaat de aandacht wat van de motor weg. Er vinden namelijk ook demonstraties plaats in het park. In het gras kunnen de politiehonden veel volk aantrekken. Ze zien aan de hand van oefeningen hoe de honden ook echt werken.

Wanneer de politieagente die de demonstratie geeft even later om helpers uit het publiek vraagt, reageren opnieuw vooral de kindjes enthousiast. “Even voor de zekerheid: er heeft toch niemand echt drugs bij?”, checkt de agente, een grap die goed ontvangen wordt.

Onder het publiek treffen we ook Malory Willemijns (34) uit Waregem met haar gezin. “Het is fijn om met de kindjes te doen. Ze hebben al eens in de wagen van de brandweer gezeten. Ze wilden bijvoorbeeld weten waar de boeven zaten en of de handboeien die ze zagen echte waren. Zelf leerde ik toch ook al wat bij tijdens de demonstratie. Ik wist vooraf helemaal niet dat er verschillende soorten politiehonden zijn. Ik dacht dat elke politiehond alles deed, maar blijkbaar zijn er echte specialisaties zoals voor drugshonden.”

De grote interesse voor de politiemotor en de demonstraties nemen niet weg dat ook de andere standjes het goed doen. “Het is een komen en gaan. We krijgen heel wat interesse van de kindjes”, merkt Dieter Bultinck (35) die er met het standje van brandweer De Haan – Wenduine aanwezig is. “We kunnen vandaag bovendien uitpakken met nieuw materiaal: de blusrobot. Vandaag geven we veel informatie over veiligheid en bijvoorbeeld over rookmelders.”

Dynamisme aan de kust

De bezoekers komen niet allemaal uit de eigen provincie. Vele toevallige bezoekers aan De Haan vinden hun weg naar de Crime Village. Daarbij horen we zelfs Duits, maar ook uit eigen land komen de bezoekers van ver. Stéphane en zijn vrouw komen al lang vanuit Brussel naar de kust en stoten zo op het Crime Festival.

“De kust en West-Vlaanderen zijn erg dynamisch. Wij houden van de Vlaamse en cultuur en taal. We zijn telkens zeer tevreden als we bezoeken. Dit Crime Festival hebben we toevallig gezien. Vandaag wordt er meer georganiseerd dan toen mijn zoon een kind was. Vroeger waren er enkel gocarts, maar dit soort initiatieven zijn heel leuk om over samenleven te leren”, vindt de tweetalige Brusselaar.

Activiteiten

De Crime Village is misschien wel het epicentrum van het Crime Festival, maar is breder dan dat. Er is de speurtocht Spoorloos die al in La Potinière begint en over het volledige grondgebied reikt. Wie zich helemaal in de misdaad kan verdiepen kan ook een van de vele lezingen volgen. Maar ook boeken over misdaad mochten niet ontbreken. Op de Crime Bus die elke dag op twee verschillende deelgemeentes van De Haan te vinden is, vinden we natuurlijk whodunits en andere misdaadverhalen. Maar ook de non-fictie krijgt er een plek.

Je kent Dhiona D’Hondt misschien van het televisieprogramma Wetsdokters. Zij was er ook bij op het Crime Festival met haar nieuwe boek ‘Dagboek van een misdaaddokter’: “Ik wil met het boek een bredere kijk geven over wat de job van wetsdokters inhoudt. Veel mensen denken dat we alleen ter plaatste komen bij verdachte overlijdens. Maar het is eigenlijk veel ruimer, we doen ook onderzoek naar letstels bij bijvoorbeeld kinder- of ouderenmishandeling.”

Het Crime Festival loopt nog tot en met dinsdag 11 november, meer info vind je via https://www.crimefestival.be/

Lees meer over:

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise