De dieetafdeling van het CM-Zorgverblijf Ter Duinen in Nieuwpoort kreeg de Gault&Millau Catering Award in de categorie Gezondheid en nutritionele aspecten. Dit omdat ze bijzondere en individuele aandacht besteden aan het voedingspatroon van hun bewoners.
In Ter Duinen verblijven momenteel een 150-tal residenten en er werken zo’n 180 medewerkers. Op de dieetafdeling is diensthoofd Frank Dawyndt al 28 jaar actief. Zijn afdeling is intens bezig met de dieetvoeding. Daar wordt elke dag bewezen dat je daar heel creatief mee aan de slag kan zodat de bewoners voldoende variatie én lekker én gezonde kost krijgen voorgeschoteld. “We werken met een buffetsysteem op basis van de voedingsdriehoek van het Vlaams Instituut Gezond Leven”, verduidelijkt Frank. “We kopen onze ingrediënten zo veel mogelijk lokaal. Dat betekent dat onze groenten dagvers worden geleverd en ons vlees kopen we bij een kweker van Limousinrunderen uit de buurt. Naast een ruim klassiek aanbod stellen we ook een speciaal dieetbuffet samen. Wie niet op zijn voeding moet letten, kan aanschuiven aan het gewone buffet. Voor mensen die een dieet moeten volgen, schakelen we vier diëtisten in, die daaraan individuele en speciale aandacht besteden. Ze ontwikkelen speciale diëten voor mensen met specifieke behoeften, zoals gemixte voeding, gerechten voor mensen met voedselintolerantie of allergieën…”
Voor mensen die een dieet moeten volgen, schakelen we vier diëtisten in – Frank Dawyndt
“Wat we heel belangrijk vinden is de omkadering en de begeleiding, zowel tijdens het ontbijt, de lunch en het diner. Daarom is er tijdens alle maaltijdmomenten iemand uit het dieetteam aanwezig. Zo kunnen ze bewoners die vragen hebben over bijvoorbeeld allergenen of portionering onmiddellijk een antwoord of advies geven. Tegelijkertijd kunnen we zo toezien en anticiperen op bewoners die problemen ondervinden.”
Ondervoeding
Deze aanpak kadert onder meer in een scherpe focus op ondervoedingspreventie. Bewoners krijgen de eerste dag na hun opname een ruime toelichting rond het gebruik en de samenstelling van de buffetten. Er wordt hen ook gevraagd naar hun gewicht en eetgewoonten. “Door aanwezig te zijn tijdens het buffet kunnen we mensen die herstellende en/of ondervoed zijn beter opvolgen en begeleiden“, aldus Frank. “Aanvullend zijn twee tot drie gewichtscontroles per week noodzakelijk. Een voldoende rijk en gevarieerd dieet is essentieel. Zeker in een herstelperiode, maar ook om ondervoeding te voorkomen.”
Gewone voeding en courante diëten zoals diabetesvoeding, zoutarme voeding… worden ter plaatse bereid door de koks. Speciale diëten zoals glutenvrije, lactosevrije voeding of gerechten voor mensen met een voedselintolerantie of allergie met gewijzigde consistentie worden door de diëtisten bereid.
Ideale locatie in het groen
In het zorgverblijf van de Christelijke Mutualiteit kunnen zowel CM-leden terecht als niet-leden. Ter Duinen is een ideale locatie in een rustige groene omgeving op een boogscheut van de zee. “Voor herstel hebben we 235 bedden ter beschikking”, legt directeur Katrien De Beule uit. “Dit is voor mensen die uit het ziekenhuis komen na een operatie of mensen die gewoon even op rust willen komen, zonder dat daaraan een medische ingreep wordt gekoppeld. Bij herstel kunnen mensen permanent een beroep doen op verpleegkundige zorgen. Voor wie hier een vakantie op individuele basis wil doorbrengen zijn er 108 bedden. Dan is er geen permanente assistentie van verpleegkundigen voorzien, maar alleen mogelijkheid tot ochtendzorg door thuisverpleging.
Het zorgverblijf neemt alle maatregelen in acht om alles coronaproof te laten verlopen. De maaltijden worden zo veel mogelijk gespreid gegeven en ‘s middags aan tafel geserveerd op het bord. Alle tafels staan op ruime afstand van elkaar en er zitten maximum twee personen aan een tafel.