De West-Vlaamse deputatie heeft het beroep van het Brugs Erfgoedforum tegen de bouw van extra appartementen en kantoren aan het station. De actiegroep vond die woontorens te hoog en en inbreuk op Unesco Werelderfgoedstad Brugge.
Het Brugs stadsbestuur verleende vorig jaar een omgevingsvergunning aan Group GL voor het herinrichten en exploiteren van de site Nieuw Brugge aan het station. Zopas heeft de deputatie het beroep van het Brugs Erfgoedforum verworpen en de projectontwikkeling voor site nieuw Brugge vergund onder voorwaarden.
Het beroep handelde voornamelijk over het zicht vanop de stadwallen naar het nieuwe project en dus impliciet ook de hoogte van het geheel. “De deputatie gaf de indieners van het beroep geen gelijk, omdat er een groenbuffer voorzien wordt. De stad werkte intussen ook aan een visie omtrent hoogbouw in de stationsomgeving, dat binnenkort wordt afgeklopt”, zegt de Brugse schepen van ruimtelijke ordening Franky Demon.
Groen park
De verdere ontwikkeling van de site nieuw Brugge omvat onder andere een ondergrondse parking, een kinderdagverblijf, appartementen, erkende assistentiewoningen, kantoren, hotel, klimzaal, RVT, diverse handelsruimten. Daarnaast wordt de bestaande stationsparking heraangelegd met een groenruimte op het dek en bijkomende publieke ruimte”, vervolgt Franky Demon.

Een belangrijk element in heel deze herinrichting is de aanleg van het bovendek op de bestaande parkeergarage (Centrumparking Station) als publiek toegankelijke groene buitenruimte. “Het omvormen van het parkeerdek tot een nieuw, groen park zorgt voor een ontspannende, rustige ruimte te midden van de drukte van de stationsomgeving”, verklaart Franky Demon.

Het voorstel om groen te voorzien op meerdere locaties is mee opgenomen in de vergunning en was volgens de Brugse schepen ook een voorwaarde van de expertencommissie Unesco, die mee betrokken werd, om groen licht te geven voor de site Nieuw Brugge. Door het aanplanten van bomen tussen de bouwplaats en het Unesco werelderfgoed, zal er een coullissenwerking zijn waardoor de zichtbaarheid van de nieuwe gebouwen wordt beperkt.
Extra parking
Om de parkeerplaatsen die verdwijnen op het bovendek te compenseren komt er een ondergrondse parking met ruimte voor 2092 parkeerplaatsen en 756 fietsenstallingen. “Door de realisatie van drie parkeerlagen ondergronds worden er voldoende publieke parkeerplaatsen worden voorzien. Daarnaast blijven er nog ruim 500 parkeerplaatsen in de bestaande stationsparking ‘P centrum station’”, legt Franky Demon uit. De voorziene verbinding met de bestaande stationsparking blijft behouden.

De nieuwe bouwblokken zullen volgens de Brugse schepen een maximum hoogte van 40 meter hebben. Hiermee wordt de maximale bouwhoogte volgens het BPA niet overschreden en zal er over de gehele site een harmonieus geheel ontstaat. Precies dit punt in de argumentatie werd betwist door het Brugs Erfgoedforum, dat tevergeefs met andere cijfers en berekeningen bij de deputatie aanklopte.

De bouw van de nieuwe blokken zal gefaseerd verlopen en wordt telkens gekoppeld aan de nodige compensatie van de nodige parkeerplaatsen.