Zaterdag 21 juni zullen de paardenkoetsen in Brugge niet uitrijden wegens de hitte. Dat hebben de koetsiers in overleg met de stad Brugge beslist. Ze volgen nauwgezet het politiereglement dat de paarden niet meer mogen uitrijden als de temperatuur 30 graden Celsius overschrijdt.
“Er is al jaren een rigoureus wetenschappelijk onderbouwd systeem uitgewerkt voor het rijden van de koetsen in de zomer. Dat ligt vast in een politiereglement”, zegt Mark Wentein, voorzitter van de vzw De Brugse Koetsiers. “Dit is na consult van bevoegde onafhankelijke dierenartsen uitgewerkt dat wanneer het meer dan 30° Celsius wordt, de paarden niet meer uitrijden.”
“Hiervoor wordt al jaren de onafhankelijke en objectieve bron van het KMI voor Brugge gebruikt. https://www.meteo.be/nl/brugge. Deze bron is belangrijk omdat hierop voorspellingen gemaakt kunnen worden. Andere weerstations registreren wel, maar voorspellen niet. En het verschil in graden tussen beide is er amper of niet.”
Rechtszekerheid
Mark Wentein wijst op de situatie van de koetsiers: “Als er niet gereden kan worden, is er ook geen inkomen voor deze toegewijde medewerkers en vakmensen. Dus moeten we ook tijdig de nodige administratieve aanvragen doen voor weerverlet. Dit dient vooraf te gebeuren. Er moet ook rechtszekerheid zijn voor de werking van ons dienstenaanbod.”
“Verder dienen ook de horeca-mensen te weten dat we al dan niet rijden. Er zijn reservaties via hotels of organisatoren en bezoekers die deze ritten voorzien hadden. Zaterdag 21 juni voorspelt het KMI voor Brugge 31° C. Dus melden we u dat we zaterdag al alle maatregelen namen, om niet uit te rijden.”
Dagelijks opvolgen
Om critici de mond te snoeren benadrukt de voorzitter dat de Brugse koetsiers steeds proactief de nodige maatregelen rigoureus opvolgen en acties nemen: “Dat doen we al decennialang!”
Voor de volgende dagen zijn volgens Mark Wentein de weersvoorspellingen in Brugge geenszins verontrustend: “Dit wordt dagelijks opgevolgd.”
Dierenwelzijn
Tenslotte stelt de vzw Brugse Koetsiers dat de stad Brugge met een uitgebreide reglementering die het welzijn, verzorging en de werking van de Brugse koetspaarden regelt : “Het reglement kan hier worden geraadpleegd: https://www.brugge.be/verordening-op-het-maken-van-rondritten-en-excursies-met-huurkoetsen-huurtrams-en-huurautos
“Op basis van de art. 18 tot en met 21 in het reglement wordt nauwgezet toegezien op de gezondheidstoestand van de paarden en de werk- en rusttijden. Aanvullend nemen de koetsiers zelf extra maatregelen bij warm weer. Zodra de temperatuur 25 graden in de schaduw bedraagt krijgen de paarden aangepast voeder met elektrolyten dat extra zout en mineralen bevat. Ze hierdoor meer drinken en via natuurlijke weg de warmte compenseren.”
“We zoeken dan ook schaduwplekken bij de halteplaatsen op. Op de rustplaatsen is vers drinkwater permanent aanwezig om de paarden te bevoorraden maar ook om ze regelmatig af te koelen. Brugge geniet gelukkig meestal nog van een zeebries waardoor de temperaturen van het binnenland of de Kempen niet gehaald worden.”