Serieuze Vlaamse injectie in Kortrijk: doortrekking R8 tussen Kortrijk en Kuurne, verdere verlaging Leieboorden en vernieuwing Leiebrug

De verdere verlaging van de Leieboorden, doortrekking van R8 tussen Kortrijk en Kuurne en de vernieuwing van de Leiebrug zijn de grootste dossiers. © (Stad Kortrijk/OV/AN)
Rémi Bruggeman
Rémi Bruggeman Medewerker KW

Goed nieuws in Kortrijk. Nu de Vlaamse regering een akkoord heeft bereikt over de grote infrastructuurinvesteringen voor de komende jaren, blijkt dat ze de Guldensporenstad niet vergeten zijn. Het is er gekomen dankzij lobbywerk van lokale politici. De meest in het oog springende investeringen zijn een studie voor de doortrekking van het beruchte stuk R8 tussen Kortrijk en Kuurne, de verdere verlaging van de Leieboorden en de vernieuwing van de Leiebrug.

De Vlaamse regering bereikte op dinsdag 15 juli een akkoord over de infrastructuurinvesteringen van de komende jaren. In West-Vlaanderen zijn de meest in opvallende nieuwe projecten de nieuwe zeesluis in Zeebrugge en de studie naar de aanleg van een derde rijstrook voor de E403 tussen Roeselare en Brugge. In totaal gaat er 882 miljoen euro naar onze provincie. Het zijn cijfers die Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA) bekendmaakte.

Dodelijke kruispunten wegwerken

Ook Kortrijk krijgt een forse Vlaamse injectie op mobiliteitsvlak. De meest in het oog springende investering is het studiebudget voor de doortrekking van de R8 tussen Kortrijk en Kuurne. Bestaande studies zullen naar alle waarschijnlijkheid eindelijk kunnen worden vertaald naar concrete plannen en uitvoering. Er wordt onderzocht of de R8 langs de middenberm kan worden doorgetrokken, om lokaal en doorgaand verkeer van elkaar te scheiden. Er liggen er immers vele zwarte kruispunten.

Onder andere Melissa Depraetere (Vooruit), Vlaams viceminister-president, streed mee voor de vrijmaking van het budget: “Na al die jaren komen er nu eindelijk extra middelen om werk te maken van een concreet plan voor een volledige, gefaseerde herinrichting van de R8 Kortrijk. Daar heb ik hard voor gestreden in de regering. En dat is superbelangrijk, voor minder files en meer veiligheid.”

Francis Benoit (Burg+), burgemeester van Kuurne, reageert opgelucht via sociale media: “Samenwerken loont, ook in de politiek. Dit is een mijlpaal. Eindelijk, na tientallen jaren vechten, is het gelukt, en dat dankzij de inzet van velen. Het stuk aan de Kortrijksestraat-Kuurnsestraat, Brugsesteenweg, Heirweg wordt doorgetrokken. Eindelijk goed nieuws, ook voor Joeri Verbeeck (slachtoffer van een tekenend dodehoekongeval, red.), andere verkeersslachtoffers en de families van velen! We blijven ook pleiten voor rechtszekerheid van alle inwoners van wie hun huizen in het projectgebied liggen.”

Er is ook studiebudget vrijgemaakt voor de herinrichting van de Oudenaardsesteenweg, tussen de grens met de bebouwde kom van Kortrijk en de rotonde met Evolis en de Kortrijkstraat (N8). Dat met het oog op veilige fietsverbindingen, een beter openbaar vervoernetwerk en een vlotte doorstroming voor het verkeer. Die plannen lagen al enkele jaren op tafel. De Meensesteenweg, een belangrijke toegangsweg voor vele pendelaars, bewoners en bezoekers, wordt eveneens grondig herbekeken met het oog op verkeersveiligheid en een vernieuwing van het rioleringsstelsel.

Deze investeringen kwamen er na lobbywerk van Kortrijkse politici in Brussel. N-VA Kortrijk maakte daar deel van uit. “De investeringen zijn een krachtig signaal: Kortrijk telt mee”, zegt lokale voorzitter Frits Dhaenens. “We danken de West-Vlaamse mandatarissen die zowel vanuit Kortrijk als vanuit de parlementen gepleit hebben voor de Kortrijkse dossiers.” Mobiliteitsschepen Trui Steenhoudt (N-VA) vult daarop aan: “De Vlaamse investeringen bevestigen het geloof in de Kortrijkse projecten en bieden tegelijk zuurstof voor de structurele verbeteringen op het terrein.”

Verdere verlaging Leieboorden

Maar de investeringen houden daar niet op. De Vlaamse Regering investeert de komende jaren eveneens ruim 6 miljoen euro in de vernieuwing van de 80 jaar oude Leiebrug (tussen Buda- en Leiestraat, red.) en een verdere verlaging van de Leieboorden.

Maxim Veys (Vooruit), voorzitter van de Vlaamse Waterweg en schepen van Toerisme in Kortrijk, is een gelukkig man: “De verlaagde Leieboorden zijn een prachtig nieuw stukje publiek domein in onze stad. Het groeide in no-time uit tot één van de mooiste plekjes aan het water in Vlaanderen. Dankzij extra Vlaamse middelen kunnen we nu verder gaan op dat elan en de Leieboorden afwerken. Ook de Leiebrug kan eindelijk aangepakt worden.”

In de derde fase van de Verlaagde Leieboorden wordt de Handelskaai heraangelegd als groene wandelpromenade. De kades – die in slechte staat verkeren – worden volledig gerenoveerd. Nieuwe pontons en havenfaciliteiten moeten zorgen voor meer gebruikers van de passantenhaven.

Vlaams parlementslid Bert Maertens (N-VA) en Vlaams minister Hilde Crevits (CD&V) zorgden mee voor de geldstroom naar onze provincie en Kortrijk. Francis Benoit noemt de volgende politici als doorbijters bij de doortrekking van de R8: Bram Deloof, Chris Delneste, Annelies Vandenbussche, Filiep Verhelst, Andy Vandorpe, Axel Weydts, Ruth Vandenberghe – en AWV West-Vlaanderen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise