Dentergems meerjarenplan goedgekeurd, oppositie ziet veel ambitie maar is ook kritisch: “Was er wel nood aan een nieuwe bib op die plek?”

Op de gemeenteraad van Dentergem is het meerjarenplan 2026-2031 goedgekeurd. (foto vadu)
Valentijn Dumoulein
Valentijn Dumoulein medewerker KW

Op de gemeenteraad van Dentergem is het meerjarenplan 2026-2031 goedgekeurd. Daarin zitten de plannen van meerderheidspartij Eendracht voor de komende zes jaar vervat, van een nieuwe bib tot de herinrichting van de Baliekouter. Oppositiepartij Focus8720 had enkele kritische bemerkingen bij dat lijvige plan. “Het grootse gemis is een gebrek aan inspraak bij de inwoners.”

Financiënschepen Charlotte Vandemoortele (Eendracht) nam de raadsleden mee in het meerjarenplan voor zowel de gemeente als het OCMW. Grote krijtlijnen zijn daarin een nieuwe bib en kinderopvang in de voormalige A-vleugel van het woonzorgcentrum in Wakken, de bouw van noodwoningen achter het Sociaal Huis, een aanspreekpunt voor senioren, verschillende wegenwerken, enz…

De gemeente investeert de komende jaren 34,5 miljoen euro. De personenbelasting en opcentiemen (grondlasten) blijven ongewijzigd. “Enkele kleinere belastingen en retributies ondergaan wel een indexering vanaf 2027”, aldus de schepen. “Verder wordt de bedrijfsbelasting aangepast en komt er een nieuwe toeristenbelasting bij, zonder de eigen inwoners te treffen. We gaan dit efficiënt besteden, met een langetermijnvisie, zodat we niet alleen vandaag maar ook toekomstige generaties hier de vruchten van kunnen plukken.”

Kritiek

Oppositiepartij Focus8720 vindt het meerjarenplan ambitieus, maar ze meent dat het ook “om eerlijkheid en duiding vraagt.” Fractieleidster Aniek Van de Velde haalde in tien punten aan waar haar partij over struikelt. “Plots kan de gemeente 34,5 miljoen euro investeren. Dat is geen detail, maar een koerswijziging. Die komt er mee dankzij onze partij. Wij hebben jarenlang gehamerd op tekortkomingen: gebouwen die verkommeren, ontbrekende fietspaden, ontmoetingsplekken die verdwijnen, enz…”

“Door te durven blijven zeggen dat het anders moet hebben we jullie wakker geschud en gehouden. Maar zijn jullie van te voorzichtig nu plots overmoedig geworden? Is dit plan echt gericht op Dentergem of wil de burgemeester in deze laatste legislatuur nog eens alles geven? Alles inzetten, want niks te verliezen…”

Focus8720 vindt de grootste gemiste kans een gebrek aan inspraak. “Wij hebben nochtans vorige zomer het plan ‘Dentergem Denkt Mee’ op tafel gelegd, maar daar wilde de meerderheid niet in mee gaan. Laat inwoners meedenken, betrek hen en luister. Zorg dat het plan wordt gedragen. Wie weet beter dan wat leeft in de gemeente dan zij? We hebben geen dure patrimoniumstudie nodig om te zien dat onze gebouwen in erbarmelijke staat zijn.”

Focus op Wakken?

De oppositie ziet vooral veel investeringen in Wakken, van een nieuwe sportsite, bib en kinderopvang tot nieuwe fietsverbindingen en een herinrichting van de inkom van de Baliekouter. “De andere gemeenten lijken minder goed bedeeld. Voor veel inwoners zal dit een plan zijn dat scheef trekt”, meent Aniek.

De nieuwe bib roept ook veel vragen op. “De gemeente wilde jarenlang de A-vleugel niet en plots is die het speerpunt van het beleid geworden. Een dure keuze, want had u van bij de start van de plannen van het woonzorgcentrum met hen samengewerkt, dan had de Hondiussite er op vandaag helemaal anders uitgezien. Dan hadden we nu een afgewerkt cultuurcentrum en bib, een multifunctioneel gebouw in het groen, budgettair in evenwicht op een moment dat de leningen heel goedkoop waren. Die kans is voorbij en de prijs betalen we daarvoor.”

“En was er wel nood aan een nieuwe bib op die plek? Uit een omgevingsanalyse blijkt 81 procent van de inwoners de huidige bib heel goed vond. Een andere optie kon zijn om de bib misschien in een kerk te stoppen, in functie van een nevenbestemming. Op die manier zet je je cultureel erfgoed ook in de kijker.” De partij had graag ook meer inzet voor landbouwers en ondernemers gezien. “Zeker nu de bedrijfsbelasting stijgt”, klonk het nog.

Reactie burgemeester

Burgemeester Koenraad Degroote (Eendracht) betreurt dat de oppositie denkt dat Wakken wordt voorgetrokken. “Er zijn diverse legislaturen geweest waarbij een andere (deel)gemeente eens wat meer aan bod kwam. Dat wisselt elkaar af en daar zit geen favoritisme achter.”

“Wat de leningen betreft hadden we in de vorige legislatuur ook al 3,5 miljoen aan leningen en we hebben ze niet nodig gehad. Nu waarschijnlijk een deel wel, maar we willen ook tonen waar we met onze gemeente qua investeringen toe in staat zijn. Ik weet ook niet waar u het haalt dat dit mijn laatste legislatuur zal zijn. Dat zullen we wel zien eens de volgende verkiezingen zich aandienen. Er is ook geen sprake van een koerswijziging. We zetten ons beleid na al die tijd verder.”

Ik weet ook niet waar u het haalt dat dit mijn laatste legislatuur zal zijn

Schepen Bart De Keukeleire ging nog eens op de patrimoniumstudie in. “Die onderzoekt de staat van de gebouwen, maar ook het gebruik er van. We kunnen daarbij niet alles in elke deelgemeente voorzien, zoals overal een cultuurzaal. Dat is financieel niet haalbaar.”

“We willen inderdaad zien hoe die gebruikt gaan worden, door welke verenigingen en met welke functies. Renoveren of afbreken en iets nieuws bouwen? Dat zijn vragen die wij ook niet zomaar kunnen beantwoorden en waar een studie zeker van pas zal komen. Bepaalde functies kunnen misschien gecombineerd worden, zoals nu al gebeurt met de school in Wakken die ook de ruimte van de kinderopvang gebruikt. We willen echt ‘out of the box’ denken en willen dat gegrond doen.”

Uiteindelijk werd het meerjarenplan door de meerderheid goedgekeurd. De oppositie onthield zich.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise