Beleidsplan Ruimte zet coalitie Middelkerke onder hoogspanning: “2026 wordt een heel spannend jaar”

Het bestuur moet zich dit jaar over enkele gevoelige dossiers buigen. (foto PG)
Peter Germonprez
Peter Germonprez Medewerker KW

De nieuwjaarsreceptie van N-VA Middelkerke, waar gastspreker Axel Ronse de bredere Vlaamse context schetste, ging de meeste aandacht naar de speech van schepen Marc Descheemaecker. “Ik ben er zeker van dat 2026 een heel spannend jaar zal worden.”

De schepen stond stil bij het meerjarenplan. Volgens hem wordt de schuldenberg afgebouwd en zal de gemeente de komende twaalf jaar geen nieuwe leningen moeten aangaan. “Er lagen voorstellen op tafel om de gemeentebelasting van drie procent op te trekken tot vijf procent. Dat kwam niet van N-VA. Ik heb mijn been stijf gehouden”, zegt hij. “Het zou een blamage voor het beleid zijn geweest.”

In het verdere verloop van zijn speech verwees Descheemaecker naar een aantal gevoelige dossiers. Burgemeester Jean-Marie Dedecker herhaalde recent op de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie zijn pleidooi voor een ringweg met vaste brug, inclusief een sneer naar de Vlaamse overheid. Descheemaecker reageerde hierop. “Als Vlaanderen middelen voorziet voor een brug over een Vlaamse waterloop en gewestweg, dan voeren wij dat loyaal uit”, benadrukt hij. “Zijn die middelen er niet, dan zal je ons niet horen over dolken in de rug. Ik hou niet van die theatertaal.”

Tegen hoogbouw

Het zwaartepunt van zijn kritiek lag echter bij het project op de tennisterreinen aan de Priorijlaan in Westende-Bad.

Volgens Descheemaecker opent het Beleidsplan Ruimte de deur naar investeringen van tientallen miljoenen euro’s en mogelijk hoogbouw. “Dat zal het karakter van Westende-Bad brutaal veranderen”, waarschuwt hij. “Net zoals we dat elders aan de kust  al gezien hebben.” N-VA blijft tegen hoogbouw, en wijst op een eerder ondertekend akkoord binnen de coalitie. “En nu wil Lijst Dedecker daarop terugkomen. Dat betreur ik.”

Camping Viking

Het Beleidsplan Ruimte bevat naast de woontoren in Westende ook een tweede gevoelig dossier: de bestemmingswijziging van Camping Viking, midden in Middelkerke. Eigenaar en schepen Henk Dierendonck wil de familiale camping verkopen aan een projectontwikkelaar. Volgens eerdere ramingen zou een grootschalig nieuwbouwproject de familie bijna twintig miljoen euro kunnen opleveren. Net daardoor mag hij wettelijk niet meestemmen over het plan, aangezien hij rechtstreeks belanghebbende is.

“De tijdelijke gemeenteraadswissel heeft ongetwijfeld invloed op de stemming”

N-VA weigert mee te stappen in dat verhaal. “Dit gaat niet over details, maar over principes en goed bestuur”, klinkt het binnen de partij. Zonder de stem van Descheemaecker en met Dierendonck die zich moet onthouden, dreigde de meerderheid echter te verdampen.

Nipte meerderheid

De voorbije weken tekende zich een opmerkelijke politieke voorbereiding af. Vlaams Belanger Patrick Meurice kondigde aan voortaan als onafhankelijke te zetelen en systematisch met Lijst Dedecker mee te stemmen. Zo behoudt de meerderheid haar nipte meerderheid van één zetel, zelfs als N-VA niet meestemt.

Schepen Henk Dierendonck meldde zich tijdelijk ziek. (foto PG)

Daarbovenop meldde schepen Henk Dierendonck zich tijdelijk ziek. Hij onderbreekt zijn mandaat en wordt in de gemeenteraad vervangen door eerste opvolger Marissa Van Boven (LDD). Daardoor blijft de stemverhouding behouden en kan het Beleidsplan Ruimte alsnog worden goedgekeurd met 13 stemmen tegen 12.

“Die tijdelijke gemeenteraadswissel heeft ongetwijfeld invloed op de stemming”, stelt Descheemaecker. “Ik zie geen spoken, maar de timing is op zijn minst ongelukkig.” Volgens hem dreigt hiermee een duidelijke woordbreuk. “Als men op deze manier doorgaat, zal N-VA daar conclusies uit moeten trekken. Wij zijn niet geïnteresseerd in postjes, wel in inhoud.”

Privacy respecteren

Over de ziekte van Dierendonck verscheen intussen een interne communicatie. “De voorbije periode was privé bijzonder zwaar, met daarbovenop een moeilijk verlies in mijn nabije omgeving”, liet hij weten. “Op advies van de arts neem ik nu bewust de nodige tijd om te herstellen. Dat is geen makkelijke keuze, maar wel noodzakelijke voor mijn gezondheid.”

Zelf reageerde Dierendonck ook op de politieke commotie. “Ik mag wel meestemmen wanneer een algemeen beleidsplan voorligt. Waar haalt men dat eigenlijk?”, zegt hij. “Ik ben zeker out tot eind maart en zou het fijn vinden dat men mijn privacy respecteert.” (PG)

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise