Baggerwerken op kanaal Ieper-IJzer vanaf oktober: “Minder kans op blauwalgen en eendenkroos”

In het verleden werd het Kanaal Ieper-IJzer geregeld geteisterd door eendenkroos. Door de baggerwerken zou dat verleden tijd moeten zijn. (Foto TOGH)
Tom Gheeraert
Tom Gheeraert Medewerker KW

De Vlaamse Waterweg nv start begin oktober met onderhoudsbaggerwerken op het kanaal Ieper-IJzer tussen Boezinge Sas en de IJzer. Langs het traject van bijna 8 kilometer wordt de vaarweg opnieuw op de normale diepte van 2,2 meter gebracht. De werken passen in het actieplan Weerbare Westhoek dat na de hoge waterstanden eind 2023 werd opgemaakt.

De werken zullen duren tot het voorjaar 2026 en kosten 6,67 miljoen euro. “Dit is een nieuwe opdracht in functie van zowel een efficiënt waterbeheer als een vlotte scheepvaart”, duidt Maxim Veys, voorzitter van de raad van bestuur van De Vlaamse Waterweg nv. “Door het kanaal opnieuw op diepte te brengen met slibverwijdering, neemt ook de kans op de vorming van blauwalgen en eendenkroos af.”

40.000 kubieke meter slib

De baggerwerken starten in het najaar, buiten het paai- en toeristisch seizoen, en worden uitgevoerd met een kraan op een ponton. “Er zal naar schatting 40.000 kubieke meter slib worden opgehaald en afgevoerd. Tijdens de baggerwerken is er extra aandacht voor de eventuele aanwezigheid van conventionele en toxische explosieven”, klinkt het bij Ghent Dredging-DEME Environmental, dat bijgestaan door Aannemingen M. &. J Braet nv de werken uitvoert.

Weerbare Westhoek

De Vlaamse Waterweg nv is betrokken bij meer dan 50 korte termijnacties binnen het actieplan Weerbare Westhoek. Dat plan moet voor meer waterzekerheid in het IJzerbekken zorgen. Daarbij is er aandacht voor de afvoer bij hoge waterstanden maar ook voor de beschikbaarheid van kwalitatief water in droogteperioden.

“Sinds de watersnood eind 2023 wordt er continu voortgewerkt aan een zo efficiënt mogelijk waterbeheer in de Westhoek”, beklemtoont Annick De Ridder, Vlaams minister voor Mobiliteit, Openbare werken, Havens en Sport. “In het Geïntegreerd Investeringsprogramma (GIP) is voor het IJzerbekken specifiek budget gereserveerd.”

Bovenloop al gebaggerd

Schepen Miguel Gheysens (Team Ieper) zegt dat Stad Ieper dat alleen maar kan toejuichen. “De bovenloop van het kanaal is een tweetal jaar terug gebaggerd geweest. De impact op de waterkwaliteit is significant. Dit jaar was het opnieuw een erg droge zomer en geen eendenkroos te bespeuren. Blauwalgen zijn er wel aanwezig geweest, maar hier is de oorzaak eerder te zoeken in weinig watercirculatie door de extreme droogte”, zegt Miguel Gheysens. “Het verhogen van het watervolume in het kanaal door het ontslibben, maakt ons ook weerbaarder tegen grote regenval. Het baggeren verhoogt het mogelijke volume water dat voorlopig gebufferd kan worden. Het helpt watersnood te voorkomen, en dan vooral benedenstrooms.”

Sterke toename van jonge visjes

Valentijn Despeghel (Vooruit) die als schepen in de vorige legislatuur lang heeft aangedrongen op de werken, ziet ook de natuur zich herstellen. “Vissers signaleren een sterke toename van jonge visjes, een duidelijk teken dat de voortplanting opnieuw op volle toeren draait. Deze positieve signalen tonen aan dat baggerwerken niet alleen de bevaarbaarheid verbeteren, maar ook het ecosysteem versterken”, aldus Despeghel. (TOGH)

Meer info op www.vlaamsewaterweg.be/weerbarewesthoek.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise