Ze vierden vorig jaar nog het 90-jarig bestaan van woondecoratie Jonckheere in Jabbeke, maar eind dit jaar sluit de familiezaak voorgoed de deuren. Daarmee komt een einde aan een stuk familiegeschiedenis. Kurt Jonckheere (59) en Heidi Bussche (57) – de derde generatie aan het roer – emigreren naar het Griekse Chios. “We kunnen niet meer de service en kwaliteit bieden die we willen.”
Met een bang hartje maken Kurt en Heidi het nieuws bekend. Het koppel runt als derde generatie al 35 jaar lang woondecoratie Jonckheere aan de Gistelsteenweg in Jabbeke. De familiezaak bestaat inmiddels 91 jaar en is niet alleen in de sector en de gemeente, maar ook daarbuiten een bekend begrip. De passie is er nog, maar de zaak runnen wordt volgens het koppel steeds minder evident. “Het contact met de leveranciers verloopt steeds moeilijker”, zegt Heidi. “Dat zorgt ervoor dat er vaak lange levertijden zijn voor bepaalde stuks, maar ook vaak verkeerde bestellingen.”
Medische redenen
Heidi moet klanten vaker teleurstellen voor zaken en fouten die buiten haar wil en die van haar man gebeuren. Daarnaast is er ook een medische reden voor de verhuizing. “Ik sukkel al geruime tijd met zware artrose”, zegt Heidi. “Door de combinatie van elke dag helse pijn en de miserie met leveranciers hebben we er op deze manier geen zin meer in.” Volgens het koppel is het niet meer leefbaar om de zaak te runnen. “Ik weet niet hoe we de kwaliteit en service moeten blijven geven. Het is niet meer mogelijk.”
“Het is niet langer leefbaar om de zaak uit te baten, dus houden we er straks mee op”
Het koppel kent het Griekse Chios ondertussen op hun duimpje. “We hebben hier 17 jaar geleden een huis gebouwd”, vertelt Heidi. “Het is hier al meer dan dertig jaar echt onze tweede thuis en we komen hier jaarlijks toch zeker drie à vier keer. We zijn hier inmiddels ook volledig geïntegreerd: we hebben een sociaal leven hier met lokale vrienden.”
Stoppen in schoonheid
Omdat Heidi amper last heeft van haar artrose in het buitenland was de keuze snel gemaakt. “Dat is natuurlijk geen keuze die je van vandaag op morgen maakt. Dat speelde al langer. Je laat natuurlijk ook familie achter. Maar na 35 jaar willen we stoppen in schoonheid en een ander leven leiden. We hebben al die jaren gedaan wat we konden, met heel veel passie.”
Met de verhuizing — die begin volgend jaar op de agenda staat — komt zo ook een einde aan de familiezaak. Opvolging is niet mogelijk. “We willen dit hoofdstuk afsluiten en in Griekenland opnieuw beginnen. Hier gaan we ook nog enkele jaren moeten werken, maar dan wel op een heel ander tempo. We stoppen niet omdat we niet meer willen werken of het werk niet meer graag doen, maar gewoon omdat het niet meer mogelijk is.”
Vakantiewoning
In Griekenland start het koppel een nieuw project: Boho Paradise Xios. “We zijn momenteel bezig met de verbouwingswerken voor een vakantiewoning”, vertelt Heidi. “Daar kruipt momenteel ook nog heel veel tijd in. Het wordt een vakantiewoning in een ware bohostyle met zachte, aardse kleuren, heel veel natuurlijke materialen en handgemaakte decoratie. Met heel veel oog voor detail en afwerking. Interieurs aankleden zit in ons bloed, het is onze grootste passie en dat willen we ook hier ten volle tot uiting laten komen.”