Roeselarenaar François Van heesbeke (83) werd recent het slachtoffer van phishing. Oplichters haalden ruim 44.000 euro van zijn rekeningen. Door zijn verhaal te doen wil François anderen waarschuwen, maar ook de banken aanzetten tot actie. “Het is belangrijk om die banklimieten in de gaten te houden.”
François Van heesbeke kreeg onlangs een mail van energieleverancier Engie, het bedrijf waar hij zelf ook jarenlang voor werkte. “Ik ben in deze periode van het jaar een energiefactuur verwachtende. Doordat ik zelf een band heb met Engie vertrouwde ik ook een toegestuurde mail.”
François klikte op een link, niet beseffende dat dit het begin was van een financiële nachtmerrie. “Diezelfde middag kreeg ik nog telefoon van iemand die zogezegd voor mijn bank werkte. Hij vertelde me dat er even voordien een grote som geld van mijn rekening was gehaald.”
François geloofde de man en volgde de instructies van de valse bankmedewerker. Die vroeg François om naar de site van zijn bank te gaan. “Doordat ik ’s ochtends de zogezegde mail van Engie had beantwoord, was mijn computer gehackt. De site van mijn bank was gedeeltelijk zwart. De man vroeg me om zijn instructies op te volgen, maar bij elke handeling die ik deed, opende dat nieuwe deuren om geld af te halen van mijn rekening.”
Daglimiet
Uiteindelijk gingen de cybercriminelen aan de haal met ruim 44.000 euro. “Hoe langer het telefoongesprek duurde, hoe minder ik de bankmedewerker vertrouwde. Hij vroeg me mijn kaart door te knippen en legde een zogezegde afspraak voor mij vast de dag nadien met een zekere Sonja in het bankkantoor in Roeselare.” Toen François daar ’s anderdaags aankwam, bleek er geen Sonja te werken. “Toen werd me helemaal duidelijk dat ik was opgelicht”, zegt François die onmiddellijk naar de politie stapte. “Daar vertelden ze me dat ik die dag al de vierde persoon was die op een dergelijke manier was opgelicht.”
De cybercriminelen haalden via achttien transacties het hoge bedrag af. Die ruim 44.000 euro ligt ver boven de standaard daglimiet van 25.000 euro bij de bank waar François klant is. “Hoe dit is kunnen gebeuren, weet ik niet. Hier moet een bank toch veel meer controle over hebben.”
“Volgens de politie was ik die dag al de vierde persoon die was opgelicht”
De oplichters verhoogden tot drie keer toe ook de daglimiet die François zelf had ingesteld. “Die stond op 500 of 1.000 euro. Bij geen enkele limietverhoging heb ik een melding via telefoon of bericht ontvangen. Mocht dat gebeurd zijn, dan ging men nooit zoveel geld kunnen afhalen.”
Inmiddels had François al veelvuldig contact met de bank en stelde hij zijn daglimiet voor uitgaven erg laag in. “Ik heb al geprobeerd om die te verhogen en nu krijg ik wel onmiddellijk een sms-melding. Blijkbaar heeft men geleerd van dit voorval.”
Waakzaam
François roept iedereen op om waakzaam te zijn voor dergelijke vormen van phishing en de banklimieten goed in de gaten te houden. “We zijn veel geld kwijt, maar gelukkig hebben we toch nog iets om verder te kunnen leven. Hopelijk kunnen de banken mee dergelijke praktijken een halt toeroepen.”
De Roeselarenaar beseft ook dat hij zich heeft laten meespelen door de valse bankmedewerker. “’s Ochtends heb ik door het beantwoorden van de mail de deur opengezet voor die cybercriminelen. ’s Middags werd ik tijdens het telefoongesprek zot gedraaid en ben ik beginnen panikeren, met alle gevolgen van dien.” François is nu extra op zijn hoede. “Vanaf het moment dat ik onraad ruik, stuur ik mijn toegestuurde e-mail naar ‘Safe On Web’.”
Curd Neyrinck, korpschef van de politiezone RIHO, bevestigt dat er heel wat aangiftes zijn van dergelijke feiten van phishing. “Er gaat geen dag voorbije of we krijgen zulke meldingen. Met de politie proberen we preventief zoveel mogelijk te doen. Zo stonden we al op de markten in Roeselare en Izegem met folders.”
De korpschef raadt iedereen aan om voorzichtig te zijn met mails en telefoontjes. “Bij het ontvangen van een mail kijk je best goed naar het e-mailadres. Staat daar iets raars in, dan zijn er waarschijnlijk criminelen aan het werk. Bankmedewerkers bellen trouwens nooit iemand zelf op. Wie toch zo’n telefoontje krijgt, legt het best neer om daarna toch kort contact op te nemen met zijn of haar vertrouwde bank.” (BF)