Ludo uit Leisele wint Belgisch Kampioenschap Orgeldraaien: “Of de unieke marionet de doorslag heeft gegeven, weet ik niet”

Tijdens de 13de editie van het Belgisch Kampioenschap Orgeldraaien werd Ludo Leper uit het West-Vlaamse Leisele tot Belgisch kampioen gekroond. © gf
Redactie KW

Zondag stond het centrum van Diest volledig in het teken van muziek en nostalgie. Tijdens de 13de editie van het Belgisch Kampioenschap Orgeldraaien werd Ludo Leper uit het West-Vlaamse Leisele, bij Alveringem tot Belgisch kampioen gekroond. Hij mag de Wisselbeker Geert Hoste de komende twee jaar in zijn bezit houden.

De organisatie van het kampioenschap was in handen van de stad Diest en vzw MechaMusica. Bezoekers konden langs een wandelparcours doorheen de binnenstad in totaal 22 draaiorgels bewonderen, waarvan 16 deelnamen aan de wedstrijd. Een vijfkoppige jury beoordeelde de prestaties op repertoire, mechaniek, esthetiek, uitstraling en publieksinteractie.

Ludo Leper overtuigde zowel jury als publiek met zijn performance en de aangename interactie die hij weet teweeg te brengen met het publiek. Voor hem is dit de eerste nationale titel. Hij trad op met een 36-toets draaiorgel, gebouwd door de befaamde Belgische orgelbouwer Verbeeck.

Uniek

Ludo reageert vanavond vanuit Diest waar hij de overwinning viert met zijn vrouw Grietkin. “Ik hoorde dat de jury mij unaniem als Belgisch kampioen zag”, vertelt Ludo. “Ik heb voor een ludieke act met mijn kleine lookalike gezorgd terwijl mijn vrouw aan het grote orgel draaide. Of de marionet de doorslag heeft gegeven, weet ik niet, maar het zou natuurlijk kunnen. Ik was daarin immers uniek.”

“Ik draag mijn overwinning aan twee mensen op: de ontwerper van mijn lookalike, Alain Verhelst uit Roeselare en aan Harry Cogge (100) uit Alveringem die mij op mijn 62ste heeft leren spelen op zowel accordeon als draaiorgel. Ik heb zijn zoon Stefaan al gebeld met het nieuws en morgen maandag wil ik Harry zelf ook persoonlijk het goede nieuws gaan melden. Vanavond blijven mijn vrouw en ik in Diest overnachten. We gunnen onszelf dat extraatje op deze mooie dag!”

Geslaagd event

MechaMusica-voorzitter Johnny Claes blikte terug op een geslaagd evenement:“We organiseerden in Diest ook de allereerste editie van de Junior Orgeldraaiers Challenge. In deze niet-competitieve beleving staan interactie, presentatie en creativiteit centraal. Vier jonge deelnemers – Louis Goris, Heydi Weiss, Nicolas Messelier en Juliën Wolsleger – namen deel en ontvingen een oorkonde.”

“De jongste was zes jaar. Ze bewezen dat de passie voor draaiorgelmuziek springlevend is. Dat geeft vertrouwen voor de toekomst.”

Geert Hoste

Het Belgisch Kampioenschap Orgeldraaien werd in 2004 gelanceerd op initiatief van cabaretier en orgelliefhebber Geert Hoste, die zijn naam verbond aan de wisselbeker. Sindsdien groeide het uit tot een tweejaarlijkse afspraak in de Belgische erfgoedagenda.

De organisatie van het BK was dit jaar in handen van de stad Diest en MechaMusica. Deze vzw, opgericht in 2007, verenigt draaiorgelbouwers, -spelers en liefhebbers van mechanische muziekinstrumenten van over het hele land en zet zich in voor de instandhouding en promotie van dit muzikaal erfgoed.

(AB)

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise