CO7 bestaat 20 jaar en dat jubileum wordt gevierd met met een reizende tijdelijke expo over haar geschiedenis en werking. Vanaf 22 november is de tentoonstelling in een erfgoedhalte te bezichtigen op de Grote Markt in Poperinge, aan het stadhuis waar CO7 sinds 2016 gevestigd is. “Dankzij de inzet en het enthousiasme van heel wat medewerkers en de bijna 100 vrijwilligers werd CO7 een succesverhaal”, voorzitter Klaas Verbeke.
CO7 is het intergemeentelijk samenwerkingsverband rond cultuur en erfgoed in de Zuidelijke Westhoek. “Begin jaren 2000 vonden de zeven steden en gemeenten in de Zuidelijke Westhoek elkaar om samen culturele evenementen op te zetten. Die projectmatige samenwerking leidde in 2005 tot de oprichting van een projectvereniging namelijk CultuurOverleg Zeven (CO7)”, schetst voorzitter en Poperings schepen van Erfgoed Klaas Verbeke toe.
Sinds februari 2025 neemt schepen Klaas Verbeke de fakkel over van Laurent Hoornaert als voorzitter van CO7. Hij zal het voorzitterschap tot 2026 opnemen. Het voorzitterschap wisselt om de twee jaar: in 2027 neemt Emmily Talpe, schepen in Ieper, het roer over, gevolgd door Joachim Jonckheere, schepen in Zonnebeke, vanaf 2029.
Erfgoedhalte vol verhalen
Sinds 2016 is CO7 gevestigd in het stadhuis van Poperinge. In 20 jaar tijd groeide CO7 uit tot een vaste waarde in het cultuur- en erfgoedveld van de Zuidelijke Westhoek. Denk maar aan projecten zoals Westhoek verbeeldt, de boekenkaftdagen, de coördinatie van Archeologiedagen, Open Monumentendagen en Erfgoeddag.
“Er zijn heel wat projecten geweest die erfgoed en cultuur op een creatieve manier in de kijker hebben gezet. Uiteraard blijft Westhoek verbeeldt, de regionale beeldbank een heel belangrijk project. Het betekende de start van de regionale erfgoedwerking en draait na 20 jaar nog steeds op volle toeren met ondertussen meer dan 100.000 oude beelden die gedigitaliseerd werden door vrijwilligers. De boekenkaftdagen zijn ondertussen ook een vaste afspraak begin september. Projecten uit het verleden die CO7 mee op de kaart zetten zijn Tafelen in de Westhoek en Speuren naar Romeinen.”
Tafelen in de Westhoek werd in 2010 gelanceerd door CO7 naar een idee van Wim Chielens. Het project kreeg een vervolg in 2012 en 2017. Hobbykoks ontvingen tien voor hen onbekende mensen aan hun eettafel. Voor het dessert kwamen alle koks en tafelgasten uit één dorp samen in een publieke ruimte. Tijdens Speuren naar Romeinen krijgen kinderen in schoolverband of met het gezin de kans om voor één dag archeoloog te worden.
“Samenwerking en solidariteit waren de basis voor de werking en blijven ook in de toekomst essentieel om zuurstof te blijven geven aan cultuur en erfgoed”
“Het jubileum wordt gevierd met een reizende tijdelijke expo in een erfgoedhalte: een mobiele tentoonstellingsmodule die sinds 2005 door de regio trekt en opduikt op publieke plekken. Ze brengt telkens het verhaal van lokale gebouwen, mensen en gebeurtenissen tot bij het publiek”, legt Klaas uit. “De erfgoedhaltes zijn even oud als CO7. Ze reizen al sinds 2005 door de regio. Via de erfgoedhaltes hebben we al heel wat plaatsen, verenigingen, gebeurtenissen… uit het lokale verleden in de kijker gezet. Vaak worden die erfgoedhaltes naar aanleiding van een jubileum ingericht. Het leek ons een leuk idee om met ons eigen jubileum gebruik te maken van dit succesproduct.”
Succesverhaal
De erfgoedhalte rond CO7 toon foto’s en documenten uit de pioniersjaren, beelden van medewerkers en vrijwilligers en een overzicht van de vele projecten die de organisatie mee op poten zette. De expo staat van 22 november tot half januari 2026 op de Grote Markt van Poperinge, naast het stadhuis. “Dankzij de inzet en het enthousiasme van heel wat medewerkers en de bijna 100 vrijwilligers werd CO7 een succesverhaal. Samenwerking en solidariteit waren de basis voor de werking en blijven ook in de toekomst essentieel om zuurstof te blijven geven aan cultuur en erfgoed.”