Een 31-jarige automobiliste krijgt drie maanden effectief rijverbod, een celstraf met uitstel en een boete voor een verkeersongeval dat het leven kostte aan een Poolse truckchauffeur. Ze was op een brug even afgeleid door haar huilende dochter en botste tegen de vrachtwagen die door de vangrail de Leie in ging.
De jonge vrouw reed op 6 augustus vorig jaar over de expresweg tussen Wielsbeke en Waregem. Op de brug over de Leie was ze even afgeleid door haar dochter, die hard huilde op de achterbank. Hierdoor week de vrouw licht af van haar baanvak.
Ze dwarste de volle witte lijn en raakte het voorwiel van een vrachtwagen die uit de andere richting kwam. De truck kreeg een klapband en de 34-jarige chauffeur verloor de controle over zijn stuur. Hij crashte door de vangrail, belandde in de Leie en verdronk. Twee getuigen doken nog in het water om de man uit zijn cabine te halen, maar tevergeefs.
Verantwoordelijkheid
De automobiliste raakte slechts lichtgewond maar was en is nog steeds erg onder de indruk van het ongeval. Ze moest zich in de politierechtbank verantwoorden voor onopzettelijke doding en nam daar haar verantwoordelijkheid. Ze was niet onder invloed, reed niet te snel en was niet op haar gsm bezig.
“Mijn cliënt betwist haar verantwoordelijkheid niet en betreurt het ongeval ten zeerste”, sprak advocaat Robbie Dewaele op het proces. “Haar dochter op de achterbank huilde plots luid en ze heeft zich een fractie van een seconde omgedraaid. Het was een bijzonder tragische samenloop van omstandigheden. Ik ben ook vader van twee kinderen, ik denk dat ik al honderd keer achter mij gekeken heb in de wagen.”
“Ik heb het niet opzettelijk gedaan”, zei de vrouw emotioneel tegen de rechter. “Het was een moederlijke reflex om even achter mij te kijken. Ik was hoogzwanger en andere getuigen zeiden na het ongeval dat ik moest meegaan met de ambulance omdat ik zelf ook een klap kreeg, maar ik wou niet. Al mijn aandacht ging naar die chauffeur. Ik zat er zo mee in, ik wou dat ik de tijd kon terugdraaien.”
Vermijdbaar
De rechter hield in het vonnis rekening met de houding van de vrouw na het ongeval maar ging niet mee in de vraag tot opschorting. “Het is hier niet verantwoord om mevrouw geen straf op te leggen”, sprak de rechter. “Afleiding was de oorzaak van het ongeval, maar dit had een zware tol. De beklaagde heeft de dood van het slachtoffer ongetwijfeld niet gewild maar treft wel schuld, het ongeval was vermijdbaar.”
De politierechter legde de vrouw een celstraf van drie maanden met uitstel op, een boete van 2.400 euro, waarvan de helft met uitstel, en een volledig effectief rijverbod van drie maanden. Vooral dit laatste valt haar zwaar.
“We hadden gehoopt op de opschorting maar weten dat dit maar zelden wordt uitgesproken”, reageert meester Dewaele op het vonnis. “Ondergeschikt ligt de uitspraak in de lijn van de verwachtingen, behalve het rijverbod. Mijn cliënte heeft intussen twee kinderen en is thuisverpleegster, ze moet elke dag de baan op. We moeten nog bespreken wat we hiermee gaan doen.”