Een jongeman uit Harelbeke die in maart 2023 werd veroordeeld voor ‘sextortion’, het stalken, bedreigen en afpersen van jonge meisjes met seksueel getinte foto’s en gesprekken, is ook na die veroordeling verder blijven doen. Het West-Vlaamse parket vroeg de vroegere, voorwaardelijke veroordeling van 28 maanden volledig effectief te laten worden maar daar ging de rechter niet op in.
De jongeman, 27 ondertussen, contacteerde de meisjes telkens via Twitter, Facebook Messenger of Instagram. Al snel gingen zijn berichtjes de seksuele toer op. “Ik wil coke snuiven op je kont”, “Wil je op date met mij? Ik betaal zwaar”, zijn enkele van de berichten die hij verstuurde. In totaalbetaalde hij 280 euro voor tientallen foto’s en filmpjes. “Op het moment zelf besefte ik niet wat ik aan het aanrichten was. Toen ik die berichten nadien terugzag, schaamde ik me dood. Ik was verslaafd aan drugs en zat in een negatieve spiraal. Zo heb ik 30.000 euro aan spaargeld erdoor gejaagd”, verklaarde hij toen aan de rechter.
Voorwaarden niet nageleefd
Hij kreeg voor verkrachting (op afstand) een volledig voorwaardelijke celstraf van 28 maanden, maar moest zich aan enkele strikte voorwaarden houden, zoals een verbod op het gebruik van sociale media. “In de praktijk en op de dag van vandaag moeilijk te controleren”, vond advocaat Thomas Vandemeulebroucke. “Maar de andere voorwaarden volgde hij wél.”
Ondertussen is gebleken dat D. er na de veroordeling gewoon mee verder deed. “Hij heeft bijvoorbeeld via Instagram seksuele beelden bemachtigd en zonder toestemming doorgestuurd”, wist de openbare aanklager. “Er lopen momenteel vijf onderzoeken tegen hem.” “Hij is onschuldig tot het tegendeel is bewezen”, vond Vandemeulebroucke. “Hij gebruikt geen drugs of alcohol meer, heeft een job, laat zich begeleiden. Wat is het alternatief? Hem naar de cel sturen? En dan? Dan komt hij ooit vrij en moet hij zich aan geen enkele voorwaarde meer houden.” “Ik ben inderdaad nog even op het slechte pad geweest, maar heb me nu volledig herpakt”, aldus D. “Ik zoek bijkomende hulp en zal me indien nodig zelfs residentieel laten begeleiden.”
Voorlopig nog geen effectieve straf
Toch zette de rechter de vroegere voorwaardelijke straf niet in een volledig effectieve straf om. Met eventueel nieuwe feiten mocht hij geen rekening houden omdat er nog geen nieuwe veroordeling is. Hij stelde wel vast dat D. weliswaar niet alle opgelegde voorwaarden volgde, maar wel nog steeds wordt opgevolgd. Dat gaf de doorslag om de straf van destijds niet om te zetten in een effectieve straf, maar die ongewijzigd te laten. De rechter hield ook rekening met de autismespectrumstoornis van D. Hij moet zich voortaan wel aan het verbod op sociale media houden. Of de vijf nieuwe onderzoeken tegen hem in een nieuw proces en straf zullen uitmonden, zal later moeten blijken. “Een laatste kans”, benadrukte de rechter wel. (LSi)