Pal op de grens van België en Frankrijk in Menen hield N-VA West-Vlaanderen vrijdagnamiddag middenin de ‘donkere maanden’ een politieke actie in verband met de grenscriminaliteit. Leden van diverse afdelingen tekenden present.
Onder meer door de grenscriminaliteiten zwaar getroffen gemeenten als Menen, Wervik, Wevelgem en Poperinge. “We vragen bijkomende maatregelen tegen de grenscriminaliteit”, zegt provincieraadslid Kurt Himpe uit Izegem. “De criminaliteitscijfers tonen aan dat het essentieel blijft om actie te ondernemen, de akkoorden van Doornik aan te passen en extra middelen en ANPR-camera’s naar onze grensregio te brengen.”
“Uit de criminaliteitscijfers van 2024 blijkt een lichte daling van het aantal feiten, ook op het vlak van grens gerelateerde criminaliteit”, aldus gemeenteraadslid Sam Lernout die de cijfers opvroeg. “Maar Menen, Wervik en Kortrijk blijven in de top staan op provinciaal en Vlaams niveau, wat aantoont dat de regio een blijvend aandachtspunt is. Er wordt vooruitgang geboekt, maar we mogen niet blind zijn voor de problemen in de regio en er moet verder geïnvesteerd worden in grensveiligheid en preventieve maatregelen.”
Grensoverschrijdende achtervolgingen
“Er is ook nog geen echte oplossing voor een gezamenlijk radiocommunicatiekanaal voor de politiediensten, wat een pijnpunt blijft bij grensoverschrijdende achtervolgingen”, verduidelijkt Kurt Himpe. “Net die achtervolgingen zijn een belangrijk element om de veiligheid in de grensstreek te garanderen. Een recent Frans voorstel tot aanpassing zou er op neerkomen dat er meer achtervolgingen van Frankrijk naar België zouden plaatsvinden, maar niet omgekeerd. Dat is onvoorstelbaar en de akkoorden van Doornik moeten daarom dringend bijgestuurd worden om grensoverschrijdende achtervolgingen efficiënter te maken.”
Ook Kamerlid en partijondervoorzitter Maaike De Vreese uit Brugge tekende present in de grensstad. Ze kaartte de problematiek ook aan in het federaal parlement. Minister van Binnenlandse Zaken Quintin (MR) erkende de problematiek en heeft overleg gepleegd met de Franse regering. “Er moet een versoepeling komen van de voorwaarden voor dergelijke achtervolgingen én achtervolgende agenten moeten een standhoudingsrecht in beide landen hebben”, zegt De Vreese.
“Het wordt dringend tijd dat er een doorbraak komt in dit dossier. We roepen de minister en de Franse overheid op om hier klare wijn over te schenken”, aldus de initiatiefnemers.