Momenteel loopt er een openbaar onderzoek rond een aanvraag omgevingsvergunning van de vzw Dranoeter om extra terreinen te kunnen aanboren: zowel voor het festival zelf, voor parkings als voor campings. Meest opvallend daarbij is dat het hoofdterrein zou worden verplaatst naar de overzijde van de straat, achter maar vooral ook naast het Muziekcentrum Dranouter. Een groot gedeelte van de driehoek tussen de Victoriastraat en Dikkebusstraat zou daarvoor worden ingenomen.
Andere opvallende uitbreiding is een een grote zone tussen de Dikkebusstraat en de Godschalkstraat in Loker, ten noorden van de Hofstraat. Telkens ongeveer een derde daarvan zou worden gebruikt als ‘alternerende parking’, over de jaren heen.
“Geen schaalvergroting”
De aanvragers onderstrepen dat ze niet mikken op een schaalvergroting van het festival zelf. Dat blijft beperkt tot vier dagen en blijft volledig zoals het is. Wel willen ze, verspreid over het jaar, bijkomende een aantal kleinschalige cultureel-artistieke evenementen organiseren op de site. Sommige daarvan kunnen heel kleinschalig zijn en maar enkele honderden bezoekers beogen, andere kunnen tot een grootteorde van 2.500 bezoekers per dag gaan. “Aangezien de site voorzien is van gebouwen en vaste inritten, is de logistieke impact van deze activiteiten eerder beperkt”, zo lezen we in de aanvraag.
De aanvragers bendadrukken dat ze streven naar een goed nabuurschap met de omwonenden. Gezien de grote impact van het zomerfesitival willen ze de druk tijdens andere momenten van het jaar reduceren, zodat de werking lokaal gedragen kan blijven. In de aanvraag is sprake van maximaal 15 extra activiteiten, maar er zal maar geleidelijk worden opgeschaald. In de vergunningsaanvraag zijn ook geen periodes strikt afgebakend. “We denken er bijvoorbeeld aan om enkele nevenfestivalletjes die nu elders plaatsvinden naar hier te brengen”, zegt Sofie Pauwels van vzw Dranoeter.
Twee festivalterreinen
De aanvraag bevat vier mogelijke scenario’s . Deze liggen nog niet vast en zijn puur ter illustratie opgenomen in het dossier. Maar in elk van de scenario’s worden de terreinen aan de Victoriastraat Festivalterrein 1. “We hebben dit jaar al een test gedaan met deze terreinen”, zegt Sofie Pauwels. Hier zouden, indien de vergunning wordt bekomen, de kernactiviteiten van het folkfestival plaatsvinden. Omdat deze gronden te klein zijn om het volledige festival te huisvesten, zouden de bijkomende activiteiten dan plaatsvinden op Festivalterrein 2, dit is de huidige weide.
Het openbaar onderzoek loopt nog tot en met 6 december. Wie dat wil, kan het dossier raadplegen op het gemeentehuis of via het digitale inzageloket van de Vlaamse overheid. Het festival zelf heeft sowieso nog een milieuvergunning tot juni 2035.