Eddy Lust na zijn anti-Fournier-coalitie: “Het commentaar op Facebook lees ik niet”

Eddy Lust, samen met zijn zoon Maarten en dochter Lotte. "Mijn roots liggen in Pittem, dat maakt dat ik een andere kijk heb op hoe de drie deelgemeenten samen functioneren." © GF
Stefaan Lernout

Eddy Lust is de volgende burgemeester van Menen. Hij heeft het spel gespeeld en gewonnen. Zijn partij Open VLD deed het beter dan vorige keer, zelf behaalde hij een pak voorkeurstemmen die hem toelieten het voortouw te nemen in de onderhandelingen. De komende zes jaar heeft hij heel wat plannen met de stad en zijn beroepsbezigheden schroeft hij daarom terug. Vijf hoog aan de Leieboorden in Lauwe kijken we terug op verkiezingszondag en vooruit naar zes jaar burgemeesterschap.

Pas actief in de politiek sinds 2007, en al burgemeester. Hoe verklaar je die steile opgang?

“Toen ik in 2007 als voorzitter bij Open VLD begon heeft het ledenaantal zich snel meer dan verdubbeld. De structuur zat opnieuw goed en de partij was verjongd dankzij talentvolle jongeren zoals Mieke Syssauw en Tom Vlaeminck. Bij de verkiezingen van 2012 vroegen ze mij lijsttrekker te worden. Omdat niemand mij kende, heb ik een jaar lang campagne gevoerd en meteen had ik 1.313 voorkeurstemmen. Zondag zijn we ook beloond geworden voor het prima werk dat de Open VLD-schepenen hebben geleverd.”

Vorige zondag was een emotionele rollercoaster, hoe heb je die dag beleefd?

“Zondagvoormiddag bezocht ik alle stembureaus om onze kandidaten een hart onder de riem te steken. Vanaf 15 uur hebben we ons afgezonderd, ik wist van CD&V dat we niet meer gewenst waren en dat werd ook zo uitgesproken door Martine Fournier op WTV. We hebben dus de andere partijen uitgenodigd met wie een coalitie wel mogelijk was. De drie lijsttrekkers beslisten om ervoor te gaan, niettegenstaande de nipte meerderheid. Een zetel op overschot is niet veel, maar dat hoeft geen nadeel te zijn. We weten op voorhand dat onze neuzen in dezelfde richting moeten staan.”

Open VLD bleef zondag een tijd steken op vijf zetels, dat werden er snel zes toen de resultaten van Lauwe binnenkwamen.

“Een Lauwenaar is geen Menenaar, dat is zo. Anderzijds is het geen slechte zaak dat de burgemeester eens uit een deelgemeente komt. Ik ben niet de burgemeester van Lauwe, ik heb evenveel liefde voor Menen en Rekkem. Mijn roots liggen trouwens in Pittem, dat maakt dat ik een andere kijk heb op hoe de drie deelgemeenten samen functioneren. Dat er ontgoochelde reacties uit Menen komen, kan ik volkomen begrijpen. Maar ook daar zal ik aan werken.”

De commentaren op Facebook liegen er niet om: onfair, achterbaks, Eddy Klucht…

“Daar kijk ik zelfs niet naar, ik hoef niet te weten wie zoiets schrijft. Als toekomstig burgemeester wil ik onbevooroordeeld staan tegenover om het even wie. Wat sommigen achterbaks noemen gebeurt iedere verkiezing weer opnieuw in talloze gemeenten. Met de drie partijen hebben we samen 10.000 stemmen. CD&V heeft er 6.000, dat betekent toch dat we een voldoende groot draagvlak hebben?”

Burgemeester Fournier verwijst nogmaals naar het voorakkoord dat er al sinds mei zou zijn?

“Dergelijk voorakkoord was er niet. Haar partij mag beweren wat ze wil, ze kan het niet zwart op wit tonen. Trouwens, nu is Martine Fournier zogezegd in de zak gezet. Wie was er zes jaar geleden het kind van de rekening?”

Als er al een band was met CD&V, waar is die dan gesprongen?

“Wat ons heel diep zat, was de oprichting van ELG De Piramide. Die was ons voorgesteld als een eerstelijnszorg voor de allerarmsten, niet als een veredelde groepspraktijk. Eerstelijnszorg, dat is voor mij bijvoorbeeld een geneesheer met grote idealen die actief op straat en in armere wijken zieken opzoekt. In Menen huisvest de Piramide vier dokters die 5.000 patiënten verzorgen. Dat heeft de stad niet nodig! In onze ambitienota staat duidelijk dat we al genoeg kansarmen hebben in de gemeente, we willen dit soort initiatieven niet. Plus dan nog het feit dat burgemeester Fournier een brief stuurt naar de provincie om een provinciale subsidie te vragen, in bewoordingen die verschillen van de notulen van het schepencollege. Dat zijn zaken die je als partner niet doet.”

Privé

Eddy Lust is geboren op 13 maart 1957 in Tielt, zijn jeugd bracht hij door in Pittem. Na een tijd in Wevelgem te hebben gewoond, verhuisde hij eind jaren 90 naar Lauwe.

De nieuwe burgemeester woont sinds juli met partner Ruth Vanhaezebrouck in een van de appartementen aan de Leie. Vanop de vijfde verdieping heeft hij een prachtig zicht op de Leievallei en op Lauwe. Uit een vorig huwelijk heeft hij twee kinderen: Maarten is hoofdinspecteur bij de politie, dochter Lotte volgt het vijfde jaar geneeskunde. Hij is opa van Leonie (7) en Camille (6).

Loopbaan

Van opleiding is Eddy Lust graficus, hij volgde die opleiding aan het Higro in Gent. Tien jaar werkte hij in een drukkerij waarna hij zijn eigen bedrijf oprichtte, dat voor de educatieve en financiële wereld allerhande drukwerk ontwierp. Sinds kort bouwt hij alle beroepsactiviteit af en focust zich volledig op zijn politieke werk.

Die carrière begon in 2007 toen de lokale afdeling van Open VLD hem vroeg om als neutraal persoon de partij te doorlichten na de verkiezingen. Enkele maanden later was hij voorzitter van Open VLD Menen.

Tom Vlaeminck wordt geen schepen meer?

Dat is echt jammer, dat meen ik. Hij heeft gedurende zes jaar heel goed werk verricht. Open VLD kwam er zondag groter uit dan N-VA en SP.A, dus nam ik het initiatief. Bovendien acht ik mezelf goede onderhandelingskwaliteiten toe en de vaardigheid om een groep bijeen te houden. Ook daarom ging ik voor de sjerp. Mieke haalt meer stemmen dan Tom, dus wordt zij schepen. Niet vergeten dat Stan Roose amper vier stemmen minder behaalt dan Tom. Onze jeugd, met de zussen Stefanie en Claire Platteau daar net achter, heeft het prima gedaan. Tom was een zeer, zeer goede schepen. We zullen er alles aan doen om hem verder mee in ons verhaal te krijgen.

De groep bijeenhouden wordt een uitdaging, de standpunten van SP.A zijn niet die van jouw partij. Denk maar aan de ligdagprijzen van de woonzorgcentra.

“Iedereen zal moeten water bij de wijn doen. Iedere partij komt met zijn wensen aan tafel. Maar als je uit een pot geld wegneemt, zal het er op een andere manier terug moeten instromen. We zullen creatief moeten omgaan met de beschikbare middelen. Alles is bespreekbaar, maar daar zijn we nu nog niet aan toe.”

Er komen heel wat projecten op ons af, de Leiewerken om er maar een te noemen. Het wordt heel belangrijk om mensen te zoeken die willen investeren in de stad.”

Stel dat je het alleen voor het zeggen zou hebben: wat pak je eerst aan in Menen?

Ik ben geschrokken dat het Vlaams Belang drie zetels behaalde. De Menenaar ligt wakker van veiligheid, zoveel is duidelijk. De politie moet terug meer kerntaken aanpakken, zodat we ze terug meer op straat zien. Menen moet verder zijn eigen GAS-ambtenaar hebben, jonge criminelen op een voorzichtige manier aanpakken zoals bijvoorbeeld burgemeester Bart Somers doet in Mechelen: ze bij hem roepen met hun ouders, hen wat taken geven. Er moet dringend een aanpak van het drugsprobleem komen. Dat kost geld, maar de gemeenten van de politiezone dragen relatief weinig bij als je dat vergelijkt met het nationaal gemiddelde.”

Wat zijn de grootste uitdagingen voor de komende zes jaar?

De veiligheid en netheid van de stad herstellen, de Leiewerken, het parkeerbeleid… Voor Lauwe het centrum een nieuwe facelift geven en voor ons bestuur dat we zeer goed overeenkomen.”

Privé

Eddy Lust is geboren op 13 maart 1957 in Tielt, zijn jeugd bracht hij door in Pittem. Na een tijd in Wevelgem te hebben gewoond, verhuisde hij eind jaren 90 naar Lauwe.

De nieuwe burgemeester woont sinds juli met partner Ruth Vanhaezebrouck in een van de appartementen aan de Leie. Vanop de vijfde verdieping heeft hij een prachtig zicht op de Leievallei en op Lauwe. Uit een vorig huwelijk heeft hij twee kinderen: Maarten is hoofdinspecteur bij de politie, dochter Lotte volgt het vijfde jaar geneeskunde. Hij is opa van Leonie (7) en Camille (6).

Loopbaan

Van opleiding is Eddy Lust graficus, hij volgde die opleiding aan het Higro in Gent. Tien jaar werkte hij in een drukkerij waarna hij zijn eigen bedrijf oprichtte, dat voor de educatieve en financiële wereld allerhande drukwerk ontwierp. Sinds kort bouwt hij alle beroepsactiviteit af en focust zich volledig op zijn politieke werk.

Die carrière begon in 2007 toen de lokale afdeling van Open VLD hem vroeg om als neutraal persoon de partij te doorlichten na de verkiezingen. Enkele maanden later was hij voorzitter van Open VLD Menen.

Tom Vlaeminck wordt geen schepen meer?

Dat is echt jammer, dat meen ik. Hij heeft gedurende zes jaar heel goed werk verricht. Open VLD kwam er zondag groter uit dan N-VA en SP.A, dus nam ik het initiatief. Bovendien acht ik mezelf goede onderhandelingskwaliteiten toe en de vaardigheid om een groep bijeen te houden. Ook daarom ging ik voor de sjerp. Mieke haalt meer stemmen dan Tom, dus wordt zij schepen. Niet vergeten dat Stan Roose amper vier stemmen minder behaalt dan Tom. Onze jeugd, met de zussen Stefanie en Claire Platteau daar net achter, heeft het prima gedaan. Tom was een zeer, zeer goede schepen. We zullen er alles aan doen om hem verder mee in ons verhaal te krijgen.

De groep bijeenhouden wordt een uitdaging, de standpunten van SP.A zijn niet die van jouw partij. Denk maar aan de ligdagprijzen van de woonzorgcentra.

“Iedereen zal moeten water bij de wijn doen. Iedere partij komt met zijn wensen aan tafel. Maar als je uit een pot geld wegneemt, zal het er op een andere manier terug moeten instromen. We zullen creatief moeten omgaan met de beschikbare middelen. Alles is bespreekbaar, maar daar zijn we nu nog niet aan toe.”

Er komen heel wat projecten op ons af, de Leiewerken om er maar een te noemen. Het wordt heel belangrijk om mensen te zoeken die willen investeren in de stad.”

Stel dat je het alleen voor het zeggen zou hebben: wat pak je eerst aan in Menen?

Ik ben geschrokken dat het Vlaams Belang drie zetels behaalde. De Menenaar ligt wakker van veiligheid, zoveel is duidelijk. De politie moet terug meer kerntaken aanpakken, zodat we ze terug meer op straat zien. Menen moet verder zijn eigen GAS-ambtenaar hebben, jonge criminelen op een voorzichtige manier aanpakken zoals bijvoorbeeld burgemeester Bart Somers doet in Mechelen: ze bij hem roepen met hun ouders, hen wat taken geven. Er moet dringend een aanpak van het drugsprobleem komen. Dat kost geld, maar de gemeenten van de politiezone dragen relatief weinig bij als je dat vergelijkt met het nationaal gemiddelde.”

Wat zijn de grootste uitdagingen voor de komende zes jaar?

De veiligheid en netheid van de stad herstellen, de Leiewerken, het parkeerbeleid… Voor Lauwe het centrum een nieuwe facelift geven en voor ons bestuur dat we zeer goed overeenkomen.”

Zeg et ne keer

Waar heb je een fout gezien of heb je zelf een suggestie? Laat het ons dan weten.