Drie jonge twintigers riskeren straffen in de rechtbank van Veurne omdat ze als runners anderhalve maand pakjes cocaïne rondvoerden voor een criminele organisatie die hen berichtte via Signal. De twee jongemannen wezen met een beschuldigende vinger naar de derde beklaagde, een 22-jarige vrouw. “Zij heeft ons geronseld om mee te doen omdat ze wist dat we financiële problemen hadden”, klonk het.
Op 25 oktober vorig jaar zette een politiepatrouille van zone Westkust de auto van de 23-jarige K.T. uit Bredene aan de kant in Nieuwpoort. “Hij had te hard opgetrokken in de zone 30 en trok zo de aandacht van de politie”, legde de procureur uit. “Een routinecontrole, ware het niet dat K.T. en zijn passagier, de 22-jarige J.C. bijzonder zenuwachtig waren. Dat leidde tot een fouille en uiteindelijk tot de ontdekking van 25 zakjes cocaïne onder de passagierszetel. Snel gingen ze over tot bekentenissen. Ze zeiden dat ze geronseld werden door de derde beklaagde, de 22-jarige E.N. uit Oudenburg. Zij wist van hun financiële problemen en was al langer actief om drugs rond te voeren voor een bende. Ze kregen hun opdrachten via Signal. Het bleek dat ze zeker anderhalve maand pakjes cocaïne rond brachten in de streek.” K.T. en J.C. riskeren 18 maanden cel en 8.000 euro boete. Voor K.T. is dat met uitstel, J.C. liet verstek gaan en riskeert een effectieve straf. E.N. riskeert 3 jaar cel en 8.000 euro boete, met uitstel.
Ingespeeld op zwakheid
“Hij geeft de feiten toe en het was anderhalve maand een stommiteit”, sprak de advocaat van K.T. “Het straffe is dat hij nog nooit drugs heeft gebruikt, zelfs geen alcohol. Maar hij had financiële problemen nadat hij slachtoffer werd van een phishingzaak. E.N. wist dat en heeft van zijn zwakheid gebruik gemaakt om hem actief te ronselen tijdens een gesprek.” Ook K.T. benadrukte dat de jonge vrouw hem tot twee keer toe aanspoorde zelf drugs rond te voeren. Hij vroeg een werkstraf. “Dit klopt niet”, reageerde de advocaat van E.N. “Zij heeft niemand geronseld maar gewoon gezegd hoe zij zelf haar financiële problemen aanpakte door die drugs rond te voeren. Ze heeft niemand aangespoord.” Beide jongeren speelden ook hun voertuig kwijt en vragen die terug. Vonnis op 23 december. (JH)